107,6 FM

Poznań ułatwia dostęp do "pigułek po"

Całodobowy gabinet ginekologiczny ma "zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę" - informują władze.

W Poznaniu rusza Punkt Profilaktyki Intymnej, czyli całodobowy gabinet ginekologiczny. Placówka będzie działać będzie w ścisłym centrum. Na miejscu dyżurować będzie siedmiu lekarzy, pierwsze przyjęcia pacjentek przewidywane są we wtorek, 2 października. Przedsięwzięcie realizuje mało znana Fundacja Fanari.

- Punkt powstał, by zapewnić mieszkańcom Poznania łatwy i szybki dostęp do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki zdrowia dotyczącego intymnych stref życia. Bezpłatne konsultacje i poradnictwo pomogą rodzicom i opiekunom w zakresie edukacji dzieci - zwłaszcza tej dotyczącej higieny i kontaktów seksualnych. Konsultacje pomogą również zwiększyć bezpieczeństwo stosowania środków farmakologicznych dostępnych na receptę - poinformowała w sobotę rzeczniczka prezydenta miasta Hanna Surma.

Jak dodała, utworzenie placówki "poprzedzone było analizą dostępności do usług ginekologicznych oraz zdrowotnych z zakresu profilaktyki intymnej".

- W trakcie spotkań konsultacyjnych opracowano zakres funkcjonowania gabinetu czynnego 24 godziny na dobę, który będzie równocześnie pierwszym w Poznaniu Punktem Profilaktyki Intymnej w pełni dostępnym dla wszystkich mieszkańców Poznania - w tym również osób niezamożnych i nieubezpieczonych - poinformowała Surma.

Z usług dostępnych bezpłatnie w gabinecie będą mogły korzystać osoby, które ukończyły 18. rok życia oraz osoby niepełnoletnie, pozostające pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego i mieszkające na terenie Poznania.

Hanna Surma przekonuje, że uruchomienie placówki to "sprawa opieki medycznej, a nie ideologii", nie ma też nic wspólnego z przedwyborczą kampanią.

- Prezydent zapowiedział otwarcie tego gabinetu wiosną, rzecz rusza w zapowiadanym wówczas terminie. Opieka medyczna i zapewnienie mieszkańcom miasta dostępu do tego typu usług nie ma żadnego związku z ideologią - zapewniła.

O planach uruchomienia całodobowego dyżuru ginekologicznego Jacek Jaśkowiak poinformował w marcu m.in. za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych.

- Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy - napisał Jaśkowiak.

Metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwracał jednak uwagę, że taki powody powstania gabinetu są niejasne.   

- W Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest kwestią światopoglądową, aborcja odnosi się do konkretnego człowieka - mówił w maju abp Gądecki.

« 1 »
 • Tomaszszcz
  29.09.2018 18:51
  W Anglii pseudoedukacja seksualna w szkołach przyczyniła się do większej ilości mordowanych dzieci! W Poznaniu będzie to samo!
  doceń 13
 • Tomaszszcz
  29.09.2018 18:54
  Gdzie jest Abp GĄDECKI? Gdzie? Powinien natychmiast stanąć ż różańcem w ręku i sam pierwszy dac świadectwo obrony życia że 5 NIE ZABIJAJ ! Czas wyjść Atrcybiskupie ż pałacu na ulice jako duszpasterz, ten który ma łowić serca Słów Bożych prawdą !
  doceń 2
 • 1julek
  30.09.2018 00:27
  Poznaniacy! Zgłaszać do prokuratury popełnienie przestępstwa. Aborcja w Polsce jest zakazana konstytucyjnie. Pigułka "dzień po" to też nic innego jak aborcja /jeśli było poczęcie dziecka/. Szanowne kobiety, drogie dziewczyny, nie dajcie się otumanić. Ci oszuści nazywający się lekarzami chcą na Was zarobić.
  doceń 3
 • Pati
  12.02.2019 13:20
  Katoliccy hipokryci ... będą negować komentować a diabła za skóra maja sami
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama