107,6 FM

Dwie nocne akcje ratowników górskich

W nocy z niedzieli na poniedziałek ratownicy TOPR ściągali z Tatr trójkę turystów, którzy utknęli na Zadnim Kościelcu, oraz taterniczkę, która doznała kontuzji, wspinając się w rejonie Mnicha.

Według relacji dyżurnego ratownika TOPR Kuby Hornowskiego troje turystów, schodząc z Zadniego Kościelca, trafiło na miejsce, gdzie było bardzo duże oblodzenie.

"Turyści nie byli w stanie schodzić dalej i wezwali na pomoc ratowników TOPR. Trzech ratowników wyruszyło z centrali, a kolejna grupa ratowników wyruszyła z Murowańca i dotarła do wzywających pomocy" - powiedział Hornowski.

Ratownicy za pomocą sprzętu wspinaczkowego i lin opuścili turystów na dół i doprowadzili ich na Halę Gąsienicową. Akcja zakończyła się tuż przed godz. 5 nad ranem.

Kolejne wezwanie dotarło do centrali TOPR około godz. 22. Tym razem taterniczka, wspinając się w rejonie Mnicha, w czasie zejścia wspinaczkowego doznała kontuzji stopy i nie była w stanie kontynuować wyprawy. Na ratunek kobiecie wyruszyła ośmioosobowa ekipa ratowników, która dotarła z Morskiego Oka do Dolinki za Mnichem. Ratownicy znieśli kobietę na noszach do schroniska nad Morskim Okiem. Akcja zakończyła się około godz. 3 w nocy.

Choć słoneczna pogoda zachęca do górskich wędrówek, należy pamiętać, że dzień jest coraz krótszy, a już wieczorami w Tatrach występują przymrozki tworzące niebezpieczne oblodzenia na szlakach. W partiach szczytowych Tatr zalega cienka warstwa świeżego śniegu.

« 1 »
  • Bezimienny
    01.10.2018 09:40
    Hmm... Zadni Kościelec to zdecydowanie nie jest szczyt turystyczny. A oblodzenie... Wczoraj była dobra pogoda, nie powinno go być. Pewnie schodzili pod zachodnią ścianą Kościelca, z której ciągle coś kapie, stąd, jak temperatura spadła, ten lód. Gdyby szli dalej od niej, bardziej z lewej strony (patrząc z góry) pewnie lodu by nie napotkali. Albo nie tyle.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama