107,6 FM

Franciszek: Czy znacie imię swojego Anioła?

Do pamięci o Aniołach Stróżach, „naszej codziennej bramie do transcendencji” zachęcił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Nawiązał do obchodzonego dziś w Kościele wspomnienia liturgicznego Aniołów Stróżów.

W swojej homilii Ojciec Święty zacytował słowa pierwszego czytania: „Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem” (Wj 23,20). Podkreślił, że Aniołowie są szczególną pomocą, którą Pan obiecuje swojemu ludowi, a także i nam przemierzającym swoją drogę tutaj na ziemi. Zaznaczył, że w tej drodze potrzebujemy pomocy, kompasu, pomagającego nam spojrzeć, gdzie powinniśmy pójść. Franciszek wskazał, że istnieją trzy niebezpieczeństwa zagrażające nam na drodze naszego życia.

Pierwszym z nich jest stagnacja, której ulega wiele osób. Przypomina o tym przypowieść o talentach, gdzie jeden ze sług obawia się ryzyka inwestycji i grzebie powierzony sobie talent w ziemi.

„Wielu ludzi nie wie, jak chodzić, lub boi się ryzykować i zatrzymuje się. Ale wiemy, że zasadą jest, iż kto w życiu stoi w miejscu, w końcu ulega zepsuciu. Jak woda: gdy woda jest w bezruchu, nadlatują komary, składają jajka i wszystko ulega zepsuciu. Wszystko. Anioł pomaga nam, popycha nas byśmy szli” – powiedział papież.

Kolejnym zagrożeniem wskazanym przez Ojca Świętego jest pomylenie drogi i trafienie do labiryntu będącego pułapką. Zatem Anioł Stróż pomaga nam, byśmy nie zmylili drogi. Ale do tego konieczna jest nasza modlitwa, prośba o pomoc:

„Pan mówi: «Szanuj go i bądź uważny na jego słowa». Anioł jest autorytatywny, ma władzę, by nam powiedzieć. Trzeba go słuchać. «Nie sprzeciwiaj się mu w niczym». Trzeba słuchać natchnień, które zawsze pochodzą od Ducha Świętego, ale to anioł je nam przedstawia. Chciałbym zadać każdemu z was jedno pytanie: czy rozmawiacie ze swoim Aniołem? Czy znacie imię swojego Anioła? Czy słuchacie swojego Anioła? Czy pozwalacie, aby prowadził was za rękę po drodze waszego życia, czy też aby pobudził, żeby się ruszyć?” – zapytał Franciszek.

Papież podkreślił, że Anioł Stróż pokazuje nam także drogę do Ojca. Przytoczył fragment dzisiejszej Ewangelii „Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie”(Mt 18,10). Zauważył, że tajemnicy opieki, jaką roztacza Anioł Stróż mieści się także kontemplacja Boga Ojca.

„Nasz Anioł jest nie tylko z nami, ale widzi Boga Ojca. Trwa w relacji z Nim, jest naszym codziennym towarzyszem, jest w relacji z Ojcem i z nami. Anioł jest codzienną bramą do transcendencji, do spotkania z Ojcem: to znaczy, że Anioł, który pomaga mi iść drogą czyni to dlatego, że patrzy na Ojca i wie, jaka jest droga. Nie zapominajmy o tych współtowarzyszach drogi” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej homilii.

« 1 »
 • Alicja
  02.10.2018 14:24
  Ksieza ostrzegali mnie zeby sobie darowac "poznawanie imienia swojego Aniola Stroza". Wchodzimy w niebezpieczenstwo okultyzmu. Papiez nie jest nieomylny w swoich kazaniach. Nie mowie, ze sie myli, ale dla bezpieczenstwa darujcie sobie poznawanie imienia Aniola Stroza. Mozecie otworzyc furtke zlym duchom, ktorej nie bedziecie w stanie zamknac. Takie towarzystwo demona, czucie jego obecnosci nie jest niczym fajnym. Z Panem Bogiem
  doceń 29
 • Deresz
  02.10.2018 18:49
  Woda stojąca psuje się od komarów...
 • Gość2
  02.10.2018 21:15
  Czy tak naprawdę powiedział Papież? Właśnie przeczytałam na Polonia Christiana: " Anioł Stróż posiada imię, ale nadane mu wyłącznie przez Pana Boga

   

  „Praktyka nadawania imion Aniołom Świętym nie powinna być pochwalana, za wyjątkiem przypadków Gabriela, Rafaela i Michała, których imiona są zawarte w Piśmie Świętym” (Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii, 2001, pkt 217).
  Uzasadnieniem takiego stanowiska jest swego rodzaju władza nad drugą osobą, która wiąże się ze znajomością jej imienia. Jeśli znam twoje imię mogę cię wezwać, kiedy tego potrzebuję, zatem posiadam nad tobą pewną moc. Człowiek jednak nie ma żadnej władzy nad Aniołem Stróżem, który odpowiada tylko przed jednym dowódcą – Panem Bogiem. Możemy prosić o jego pomoc i wsparcie, ale nie jest on „na każde nasze zawołanie”.
  Proszę osobę kompetentną z Redakcji Gościa Niedzielnego o wyjaśnienie tej dziwnej wypowiedzi lub tłumaczenia wupowiedzi papieża. Dla dobra wiernych.
   

  Kościół zniechęca nas do nadawania imion naszym Aniołom Stróżom, ponieważ nawet w czasie naszych modlitw może pojawić się określenie, które nie jest natchnione przez Pana Boga. Może być to efekt wpływu diabła lub naszych własnych ludzkich myśli. Pamiętajmy, że tylko trzy imiona anielskie zostały potwierdzone w Piśmie Świętym (Gabriel, Rafael i Michał). Dlatego właśnie każde inne imię jakie przyjdzie nam na myśl jest trudne do potwierdzenia jako natchnione przez Pana Boga.

 • podaj nick
  03.10.2018 10:29
  Aniele Boży, którego Pan Bóg ustanowił do opieki nade mną proszę Cię, oświecaj mnie dzisiaj, prowadź i strzeż, p J P n A.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama