107,6 FM

Zakonnica zabita za pomoc Żydom

"Szlachetni Polacy w Służbie Zdrowia" – pod takim hasłem w Radomiu odbył się Kongres Służby Zdrowia.

Bogumiła Noiszewska była z wykształcenia lekarzem. W czasie I wojny światowej pracowała w wojskowych lazaretach. W 1919 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP i przyjęła imię Ewa. Podczas II wojny światowej pomagała głodującym oraz rodzinom uwięzionych przez Niemców. Na terenie klasztoru ukrywała Żydów. Aresztowana za tę działalność przez Gestapo i rozstrzelana w 1942 r., została wyniesiona na ołtarze w 1999 r. w gronie 108 męczenników okresu II wojny światowej.

O niej i o innych Polakach, pracownikach Służby Zdrowia, w tym także o radomianach, Jerzym Borysewiczu, ordynatorze szpitala psychiatrycznego, odznaczonego pośmiertnie izraelskim medalem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" i Bohdanie Mirosławie Kijewskiej, zmarłej 12 lat temu nestorce radomskiego pielęgniarstwa, mówiono podczas konferencji zorganizowanej w szpitalu w Krychnowicach. Przypomniano również zmarłą w 1944 r. sługę Bożą Rozalię Celakównę, pielęgniarkę, wielką czcicielkę Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Sylwetki bohaterów przybliżyli radomscy lekarze. O bł. s. Ewie mówiła Grażyna Rybak, o szlachetnych lekarzach radomskich – Robert Witaszka, o słudze Bożej R. Celakównie – Lucyna Wiśniewska, a o B. Kijewskiej – Bożena Kosińska.

Debatę zorganizował Wydział Duszpasterski Kurii Biskupiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia, Katolickie Stowarzyszenia Lekarzy oraz Pielęgniarek, parafia pw. Miłosierdzia Bożego oraz szpital w Krychnowicach. Po konferencji w kościele Miłosierdzia Bożego sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii biskupiej.

– Bardzo cieszy nas to, że udało się zaprosić i zorganizować spotkanie wielu środowisk związanych ze służbą zdrowia. To znacznie ułatwi dalsze wspólne spotkania i kolejne inicjatywy, a na obecnym etapie takie proste zapoznanie się  – mówi ks. Konrad Wójcik, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia.

Dopełnieniem konferencji jest peregrynacja w szpitalach na terenie diecezji radomskiej relikwii bł. Ewy Bogumiły Noiszewskiej i bł. Marty Wieckiej. Bł. Marta była zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr Szarytek, która troszcząc się heroicznie o chorych na tyfus, zmarła w 1904 r., zaraziwszy się tą chorobą. Została wyniesiona na ołtarze w 2008 r.

Konferencja odbyła się na terenie Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu   Konferencja odbyła się na terenie Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama