107,6 FM

Szef MSZ: Polska jest głównym państwem, które "ciągnie" UE do góry

Polska rozwija się gospodarczo najszybciej w UE; podnosimy poziom Wspólnoty w świecie, a przeciwko nam są nieefektywne gospodarki; jesteśmy głównym państwem, które teraz "ciągnie" całą Unię do góry - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz wziął w piątek udział w debacie "Polska w świecie kryzysów", zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego.

W trakcie swojego wystąpienia szef MSZ nawiązał do dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej. Przypomniał, że Polska opowiada się przeciwko Unii "wielu prędkości" oraz za liberalną demokracją parlamentarną.

"Jesteśmy za demokracją w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Demokracja to są rządy ludu, czyli demokracja, w której rządzą przedstawiciele społeczeństwa wybrani w wyborach, czyli w formie parlamentu" - powiedział.

Dodał, że "ma wrażenie", iż część elit europejskich rozumie ten termin inaczej - "że demokracja to jest taki ustrój, gdzie obywatele wybierają władze, które odpowiadają tym elitom" - powiedział.

Minister spraw zagranicznych podkreślił też, że Polska opowiada się za liberalizmem gospodarczym, sprzeciwiając się jednocześnie protekcjonizmowi państw członkowskich.

Przypomniał, że Polska rozwija się obecnie z prędkością 5 proc. PKB, co według niego stanowi najszybsze tempo wzrostu w całej Unii Europejskiej.

"Przyczyniamy się do rozwoju UE. Rozwijamy się z prędkością 5 proc (PKB); najwięcej w UE (...) Podnosimy poziom Unii w świecie, a przeciwko nam są te nieefektywne gospodarki, które się nie rozwijają. Zamiast reformować swoje społeczeństwa, to się wprowadza protekcjonizm, czym się ciągnie w dół cały projekt europejski" - powiedział Czaputowicz.

"My jesteśmy tym głównym państwem, które teraz ciągnie całą Unię do góry" - oświadczył.

« 1 »
 • Jozef
  06.10.2018 07:40
  Propaganda jak za Gierka.I beda tacy co w to beda wierzyc.Kiedys kosciol byl elita i jego sie sluchalo albo Radia Wolna Europa. Dzis czytam,ze Polacy najszybciej opuszczaja Kosciol i wcale sie temu nie dziwie. Szkoda.Poprostu szkoda,ze autorytet zniszczyli ci co byli powolani do tego aby stac na jego strazy. Niesteety klamstwo w dobrej wierze ma swoja moc. Niby dobrze la wychodzi pozniej,ze nie dobrze. A na autorytet pracuje sie wiele lat.
  doceń 5
 • gregg84
  06.10.2018 09:34
  "Jesteśmy za demokracją w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Demokracja to są rządy ludu, czyli demokracja, w której rządzą przedstawiciele społeczeństwa wybrani w wyborach, czyli w formie parlamentu"

  "Tradycyjne" rozumienie demokracji Czaputowicza pomija jedną zasadniczą rzecz: demokracja przedstawicielska występuje wtedy, gdy przedstawiciele ludu w parlamencie, którzy rządzą, zostali wybrani przez większość tego ludu (a przynajmniej większość głosujących), a nie przez mniejszość, którą wspiera i dowartościowuje niesprawiedliwe dyskryminujące prawo wyborcze. Nie może dziwić, że przedstawiciel rządu, który uzyskał najmniejsze od kilkunastu lat poparcie w wyborach, "zapomina" o tej kwestii...
 • janek
  06.10.2018 14:32
  Polska ciągnie gospodarczo UE? Per capita jesteśmy w ogonie Europy.

  Za Gierka też była taka propaganda, tylko mniej waliła po oczach, bo zwykły człowiek nie miał internetu, by to sprawdzić.
  doceń 8
 • A.G.
  06.10.2018 20:07
  Polska jest jednym z najbiedniejszych państw w UE, zatem jak się to ma do siły ciągnięcia UE - jak noc do dnia. W rzeczywistości jesteśmy tylko ciężarem dla UE.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama