107,6 FM

Kard. Ravasi: Kościół musi uczyć się języka młodych

Jednym z tematów poruszanych w czasie wystąpień synodalnych jest nowy język komunikacji używany przez ludzi młodych szczególnie poprzez social media. „Ten język ma swój sposób wyrażania się, stąd jest rzeczą konieczną, aby go poznać” – uważa przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

Kard. Gianfranco Ravasi przyznał, że ten nowy sposób komunikowania się młodych jest bardzo rozpowszechniony. Dodał, że choć język nowych mediów tworzy więzi międzyludzkie, to jednak różnią się one bardzo od tych tradycyjnych.

“Kościół musi nade wszystko uznać, że obok tradycyjnego języka komunikacji istnieje także nowy język, nowy sposób komunikowania się, który nie wyklucza tego używanego, ale na pewno wśród młodych jest dominujący. Jest to język informatyki. Ten sposób wyrażania się, podobnie jak i inne, ma swoje ograniczenia i to bardzo poważne. Dzieje się tak do tego stopnia, że mówi się w sposób wyraźny o swego rodzaju przesadnym używaniu go. Pomyślmy na przykład o tzw. fake newsach, albo o przemocy w sieci: witryny internetowe stają się niejednokrotnie czymś przerażającym, ponieważ człowiek nie jest już więcej w normalnym świecie słowa, znaczenia, przesłania, ale jest całkowicie pochłonięty przez nowy horyzont.”

Zdaniem watykańskiego hierarchy obok tych zagrożeń istnieją także pozytywne elementy tego języka: jest on bogatszy, ilość informacji jest większa. Dlatego przesłanie ewangeliczne powinno także wyrażać się tą nową drogą, używając nowego języka komunikacji.

« 1 »
 • HIERONYMUS
  07.10.2018 17:53
  Będzie lepiej, jak młodzi nauczą się języka Kościoła.
  doceń 17
 • Klatta
  07.10.2018 19:12
  Codziennie przejeżdżam na rowerze przez krakowski Rynek. Zaczął się rok akademicki. Słyszę język młodych studentów, przyszłej inteligencji. Idzie dziewczyna z koleżankami i kolegą. Co drugie słowo - ... nie, nie będę cytować. Nie wiem czy zatkać uszy... czy omijać tzw. winklem. Już nie chodzi o język Kościoła czyli Ewangelii, ale o zwykłą komunikację, dzięki której możemy się porozumieć.
  doceń 9
 • czloax
  07.10.2018 20:03
  Nowy język ma "poważne ograniczenia" a zarazem "jest bogatszy", "ilość informacji jest większa "? Nie rozumiem. Gdy byłem mlokosem też mieliśmy swój język (niezrozumiały dla "wapniaków"). Celem wytwarzania takich "języków " jest chęć mentalnego odseparowania się od "skostniałych wapniaków". Mentalnego ale nie ekonomicznego bo żreć jednak trzeba. Pytanie, czy jest sens wlazenia w te urojone enklawy. Może tak. Nie można zostawiać tych błędnych ogników bo część zgaśnie nim powróci. Ale to naprawdę delikatna sprawa i arcytrudne zadanie. Byłbym tu raczej umiarkowanym pesymistą. Optymista niewiele zdziała a raczej sam się zniechęci . Chyba że sam Bóg go poprowadzi, czego z całego serca życzę.
 • DNA
  08.10.2018 08:05
  Schlebianie motłochowi i prostactwu. Co to za nierozsądne podlizywanie się...
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama