107,6 FM

Kardynał przeprasza za przemówienie polityka podczas Mszy św.

Kardynał Jean Pierre Kutwa z Wybrzeża Kości Słoniowej przeprosił wiernych zgorszonych tym, że w jednej z parafii kandydat startujący w wyborach komunalnych przemawiał w kościele w czasie Mszy św. Wybory odbędą się 13 października.

Hamed Bakayoko, aktualny minister obrony, a zarazem kandydat partii prezydenckiej, który chce zostać merem Abobo, peryferyjnej dzielnicy Abidżanu, odwiedzał katolickie parafie. W jednej z nich proboszcz pozwolił mu przemawiać przez kwadrans z ambony w niedzielę 30 września. Polityk mówił m.in. dialogu międzyreligijnym i zapowiedział przekazanie pieniędzy na potrzeby parafii w wysokości kilku milionów franków (1 frank CFA = 6,5 zł).

- Wielu z was było wstrząśniętych tym, co stało się w parafii św. Marka w Abobo Akéikoi. Przepraszamy was za to. Ksiądz za to odpokutował i proszę was, byście mu przebaczyli - mówił kardynał w homilii w czasie Mszy św. w katedrze w Abidżanie 6 października. Arcybiskup Abidżanu nazwał dopuszczenie polityka do przemawiania w kościele „błędem młodości” nowo mianowanego proboszcza.

- To się więcej nie powtórzy w naszym Kościele - stwierdził kardynał. Dodał, że „wytarmosił za uszy” swego młodego współbrata w kapłaństwie i pouczył go, że „nigdy nie daje się przedstawicielom władz zabrać głosu podczas Mszy, a szczególnie w czasie kampanii wyborczej”.

Kard. Kutwa wyjaśnił, że młody proboszcz pytał o to wcześniej w jego sekretariacie, gdzie wyjaśniono mu, iż nie wolno politykowi przemawiać podczas Mszy. Jednak współpracownicy Bakayoko poprosili, by mógł zabrać głos na minutę, aby podziękować proboszczowi i „ta minuta przerodziła się w trybunę” wyborczą.

« 1 »
 • Gość
  09.10.2018 16:52
  Współpracownicy prosili, by mógł zabrać głos na minutę, by podziękować - gdzie w tym błąd księdza? Został oszukany, a kandydat pokazał się jako człowiek niegodny zaufania...
 • velario
  09.10.2018 17:52
  Tym razem wyszło dosłownie, że jesteśmy "wiele lat za Murzynami". U nas za przemówienie A. Dudy w kościele św. Brygidy w Gdańsku w sierpniu żaden biskup nie przeprosił.
  doceń 16
 • E.
  09.10.2018 18:15
  Ech, żeby było tak u nas... Politycy mają instytucje, media, środki prawne, mandat wyborczy... Po co im jeszcze ambony naszych kościołów???
  doceń 11
 • Hydrus
  09.10.2018 21:53
  Prawidłowe podejście. Ambona nie jest miejscem do głoszenia "kazań" przez różnej maści polityków. Kiedy to wreszcie zrozumieją polscy biskupi i księża.
  doceń 10

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama