107,6 FM

Papież, który nas zmienił

W najnowszym GN: Pontyfikat Jana Pawła II oddziaływał na cały świat, nie tylko na katolików.

Jan Paweł II / Wybory / Nagrody Nobla / GN41
Gość Niedzielny

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • refleksja
  11.10.2018 09:12
  Papież, który nas zmienił? Niewątpliwie zmienił, i to nie tylko "nas", ale i wiele innych krajów historycznie katolickich. Trzeba jednak zapytać, jak zmienił? W jakim kierunku te zmiany poszły?

  Weźmy np. kiedyś katolicką Irlandię. Na mszę tzw. "papieską" przyszły 3 miliony ludzi, to jest niemal połowa mieszkańców, a dzisiaj, dzisiaj praktykuje ledwie naście procent. Irlandczycy w referendach opowiedzieli się za homo-"małżeństwami" i ogólnie dostępną aborcją. Jak wiadomo, największe nadzieje wiązano w "kościele posoborowym" z pokoleniem JP2. Okazuje się, że to pokolenie, szczególnie młodzi do 25 roku życia w ponad 70% w obu referendach głosowali na tak. Kościół tam był wstrząsany niezliczonymi aferami i przestępstwami na tle seksualnym popełnionymi przez księży, i nic z tym nie robiono, także za pontyfikatu rzeczonego. Dzisiaj Kościół w tym kraju to tylko ruina i cień tego, co było jeszcze w roku 1978.

  Albo i weźmy nasz kraj, niby ludzie praktykują - jeszcze praktykują. Jednak ta dzisiejsza wiara nie ma wiele wspólnego z wiarą wyznawaną przez pokolenia. Mnożą się różne zielonoświątkowe "wspólnoty", msza i liturgia nieraz przypomina dyskotekę. Okazuje się, że Polska jest krajem, gdzie młodzi ludzie najszybciej tracą wiarę - rekord światowy. Procent uczestnictwa pokolenia JP2, czyli ludzi do 40tki, nie wynosi nawet 50% uczestnictwa ludzi po 40tce, a jest niewiele większy od 30%.

  Jakoś nie widzę powodów do euforii - przeciwnie.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama