107,6 FM

Odkryto najstarsze ludzkie szczątki na ziemiach polskich

Ile mają lat i do kogo należały? Są ponad dwukrotnie starsze niż dotychczasowe najstarsze znalezisko!

Jak dotąd najstarszymi ludzkimi szczątkami znalezionymi na terenie dzisiejszej Polski były odnalezione w jaskini Stajnia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzy zęby trzonowe. Ich wiek oceniano na mniej więcej 42-52 tys. lat.

Obecne znalezisko odkryte przez badaczy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest znacznie starsze. Według prof. Pawła Valde-Nowaka ma ok 115 tys. lat. To paliczki - kości z dłoni neandertalskiego dziecka w wieku ok 5-7 lat. Co ciekawe z przeprowadzonych niezależnie przez naukowców w Krakowie i Waszyngtonie badań wynika, że kości zostały przetrawione przez system trawienny dużego ptaka. To pierwsze tego typu znalezisko z czasów epoki lodowcowej.

Najprawdopodobniej dziecko zostało zaatakowane przez ptaka i częściowo skonsumowane. Inna wersja wydarzeń zakłada, że drapieżny ptak zjadł szczątki martwego już dziecka.

Do odkrycia doszło w Jaskini Ciemnej już kilka lat temu, jednak dopiero teraz, po wnikliwych analizach w czasie prac laboratoryjnych dostrzeżono, że należą do człowieka.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama