107,6 FM

Cerkiew rosyjska zerwała więzi z Konstantynopolem

Obradujący w Mińsku Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego uznał, że dalsza komunia eucharystyczna z Patriarchatem Konstantynopolskim jest niemożliwa. Stwierdził to Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion – informując o rezultatach spotkania biskupów Cerkwi Rosyjskiej.

„Podczas spotkania Świętego Synodu podjęto decyzję o całkowitym zerwaniu jedności z patriarchatem Konstantynopola” - powiedział. Metropolita wołokołamski dodał, że Rosyjski Kościół Prawosławny nie uznaje decyzji Patriarchatu Konstantynopola o udzieleniu autokefalii Kościołowi Ukraińskiemu. Określił decyzję Świętego Synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego z 11 października b.r. za bezprawne i zastrzegł, że Rosyjski Kościół Prawosławny nie będzie ich przestrzegał. Chodzi o odwołanie przez Konstantynopol prawnej mocy wiążącej Listu Synodalnego z roku 1686, o włączeniu metropolii kijowskiej do Patriarchatu Moskiewskiego, przywrócenie do jedności zwierzchników Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego a także wiernych tych Kościołów.

„Rosyjski Kościół Prawosławny ma nadzieję, że Konstantynopol ponownie rozważy swoje decyzje dotyczące Ukrainy” - powiedział także metropolita Hilarion. „Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zatriumfuje, że Patriarchat Konstantynopolski zmieni swój stosunek do istniejącej rzeczywistości kościelnej, ale dopóki ta zmiana nie nastąpi, dopóki te bezprawne i antyekumeniczne decyzje pozostaną w mocy, nie będziemy w łączności z tym Kościołem, który jak się okazuje jest dzisiaj w schizmie” – dodał Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

« 1 »
 • Joe
  16.10.2018 10:00
  Panie Zirgin, MP nie zrywa z "resztą prawosławia" bo Pat. Bartłomiej nie jest głową prawosławia, zaś sancjonując ewidentnych schizmatyków na obcym terenie, sam popada w schizmę
  doceń 2
 • Kuba
  16.10.2018 10:29
  Duchowni rosyjscy - dla nich Bogiem jest władza, wstyd mi że kiedyś szczerze szanowałem rosyjskie prawosławie. Ale ogólnie Rosja to chory naród. Krzywdziciel narodów.
  doceń 2
 • Joe
  17.10.2018 21:44
  "Niezależność kościołów krajowych jest standardem." To nieprawda. Jest kilkanaście cerkwi w kilkudziesięciu krajach. Granice jurysdykcji nie pokrywają się z granicami państw. Np. Kreta jest pod jurysdykcją Konstantynopola chociaż ten ostatni jest w Turcji.
  doceń 0
 • Joe
  17.10.2018 21:46
  "Ale ogólnie Rosja to chory naród. Krzywdziciel narodów. " Zamień "Rosję" na inny kraj czy naród i popatrz się w lustro jak wyglądasz.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama