Cerkiew rosyjska zerwała więzi z Konstantynopolem

dodane 15.10.2018 21:32

KAI |

Obradujący w Mińsku Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego uznał, że dalsza komunia eucharystyczna z Patriarchatem Konstantynopolskim jest niemożliwa. Stwierdził to Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion – informując o rezultatach spotkania biskupów Cerkwi Rosyjskiej.

Cerkiew rosyjska zerwała więzi z Konstantynopolem   Jakub Szymczuk /Foto Gość Metropolita Hilarion

„Podczas spotkania Świętego Synodu podjęto decyzję o całkowitym zerwaniu jedności z patriarchatem Konstantynopola” - powiedział. Metropolita wołokołamski dodał, że Rosyjski Kościół Prawosławny nie uznaje decyzji Patriarchatu Konstantynopola o udzieleniu autokefalii Kościołowi Ukraińskiemu. Określił decyzję Świętego Synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego z 11 października b.r. za bezprawne i zastrzegł, że Rosyjski Kościół Prawosławny nie będzie ich przestrzegał. Chodzi o odwołanie przez Konstantynopol prawnej mocy wiążącej Listu Synodalnego z roku 1686, o włączeniu metropolii kijowskiej do Patriarchatu Moskiewskiego, przywrócenie do jedności zwierzchników Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego a także wiernych tych Kościołów.

„Rosyjski Kościół Prawosławny ma nadzieję, że Konstantynopol ponownie rozważy swoje decyzje dotyczące Ukrainy” - powiedział także metropolita Hilarion. „Mamy nadzieję, że zdrowy rozsądek zatriumfuje, że Patriarchat Konstantynopolski zmieni swój stosunek do istniejącej rzeczywistości kościelnej, ale dopóki ta zmiana nie nastąpi, dopóki te bezprawne i antyekumeniczne decyzje pozostaną w mocy, nie będziemy w łączności z tym Kościołem, który jak się okazuje jest dzisiaj w schizmie” – dodał Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Joe 17.10.2018 21:46
Niezalogowany użytkownik "Ale ogólnie Rosja to chory naród. Krzywdziciel narodów. " Zamień "Rosję" na inny kraj czy naród i popatrz się w lustro jak wyglądasz.
Plusów: 0 Joe 17.10.2018 21:44
Niezalogowany użytkownik "Niezależność kościołów krajowych jest standardem." To nieprawda. Jest kilkanaście cerkwi w kilkudziesięciu krajach. Granice jurysdykcji nie pokrywają się z granicami państw. Np. Kreta jest pod jurysdykcją Konstantynopola chociaż ten ostatni jest w Turcji.
Plusów: 0 pawell 17.10.2018 18:27
Nie masz racji albo celowo manipulujesz. Prawosławie funkcjonuje na innych zasadach niż KRK. Niezależność kościołów krajowych jest standardem.
Plusów: 0 Waleria 17.10.2018 15:03
Niezalogowany użytkownik To nie cerkiew rosyjska zrywa, tylko Pan Poroszenko życzy sobie zostać malutkim takim papieżykiem Ukrainy, której kolejna wojna jest potrzebna tak samo, jak Polsce! Odbieraj propagandę z lekkim dystansem, bo ogłupiejesz na całego. A gdyby prezydent Duda w tym momencie ogłosił oddzielenie się od Kościoła Rzymskokatolickiego, by na przykład, Polska powstała z kolan, byłoby dobrze? Co?

wszystkie komentarze >