107,6 FM

CBOS: 29 proc. poparcia dla PiS w wyborach do sejmików województw, Koalicja Obywatelska z 16 proc.

29 proc. respondentów w wyborach do sejmików województw zagłosowałoby na PiS, Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska uzyskałby 16 proc., PSL i Bezpartyjni Samorządowcy zdobyliby po 7 proc; a Kukiz'15 - 5 proc. - wynika z październikowego sondażu CBOS.

Badania preferencji wyborczych w wyborach do sejmików województw dotyczyło komitetów wyborczych zarejestrowanych w całym kraju.

Na najwięcej mandatów w sejmikach województw mógłby liczyć PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem). Poparcie dla tego ugrupowania wynosi w sondażu 29 proc. i jest o 5 pkt. proc. mniejsze niż we wrześniu.

Na Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska głosowałoby 16 proc. respondentów - o 1 pkt proc. więcej niż we wrześniowym sondażu.

Po 7 proc. otrzymali PSL i Bezpartyjni Samorządowcy (oba ugrupowania odnotowały wzrost o 2 pkt proc. w porównaniu z ub. miesiącem); 5 proc. poparcie odnotował Kukiz'15 (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z sondażem z września).

Na kolejnych miejscach uplasowały się: SLD Lewica Razem z 3 proc. głosów (bez zmian), Komitet Wyborczy Wyborców Wolność w Samorządzie z 2 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) Partia Razem, Ruch Narodowy i Partia Zielonych, które według sondażu mają po 1 proc. poparcia. Inny komitet wyborczy wskazało 1 proc. badanych.

27 proc. respondentów - o 1 pkt proc. mniej niż w badaniu z ubiegłego miesiąca - udzieliło odpowiedzi: "trudno powiedzieć".

Z sondażu CBOS wynika, że do lokali wyborczych zamierza się udać 80 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu. 64 proc. z nich deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach, a 16 proc. wybrało opcję "raczej wezmę w nich udział". Deklarację, że na pewno nie weźmie udziału w wyborach złożyło 6 proc., 3 proc. - że raczej nie weźmie udziału, a 11 proc. - że jeszcze nie wie, czy weźmie udział w wyborach.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 4-11 października 2018 roku na liczącej 1016 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »
 • Piotr
  17.10.2018 11:58
  W wyborach samorządowych udział biorą lokalne i regionalne komitety wyborcza, które nie są partiami politycznymi. Moim zdaniem zdobędą one jakieś 30-40% głosów w powiatach i sejmiku. Tym samym staną się języczkiem u wagi w rozmowach koalicji.
 • antoni
  17.10.2018 21:36
  To są już zafałszowane dane. Po dzisiejszym "ruchu" mgr. Ziobry nie zagłosuję na nikogo z PIS. Oczywiście tego nikt nie opublikuje prawda ??
 • Katolik+
  19.10.2018 20:02
  Zasadniczo w wyborach samorządowych bardziej liczy się kandydat niż partia, więc niekoniecznie muszę jako Katolik głosować na PiS, ale zasadniczo zwycięstwo PiS zawsze uspokaja. PiS przeciwko nam na pewno nie zagłosuje.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama