107,6 FM

Metrobilet, by ułatwić życie

Wspólne bilety miesięczne na autobusy, tramwaje, trolejbusy i pociągi Kolei Śląskich dla pasażerów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Z początkiem 2019 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wprowadza Metrobilet. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek w Katowicach przedstawiciele władz województwa śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W ramach Metrobiletu obszar komunikacyjny Metropolii zostanie podzielony na sześć stref: Strefę Katowice oraz Żółtą, Zieloną, Czerwoną, Niebieską i Pomarańczową. Kolorowe strefy obejmują leżące w granicach GZM odcinki poszczególnych linii kolejowych prowadzących do Katowic, strefa Katowice natomiast obejmuje samą stolicę regionu.

Wszystkie bilety mają zapewniać możliwość korzystania z komunikacji miejskiej na terenie całej Metropolii. Bilety miesięczne na początku będą dostępne w taryfie normalnej. Opracowywana jest wspólna koncepcja taryfy dla biletów ulgowych oraz dla studentów do 26. roku życia.

Są trzy warianty cenowe dla biletów normalnych. Najtańszy z nich, za 119 zł, to Strefa Katowice, która uprawnia do przejazdu pociągami KŚ oraz komunikacją miejską w obrębie Katowic. Droższy, za 179 zł, to dodatkowe przejazdy KŚ na terenie Katowic i jedną z wybranych linii w odpowiadającej jej strefie dojazdowej. Najdroższy bilet, za 229 zł, to bilet na całą sieć, obejmujący wszystkie sześć stref.

- Wprowadzenie wspólnego biletu, obowiązującego w komunikacji miejskiej oraz pociągach Kolei Śląskich to milowy krok w usprawnianiu funkcjonowania transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać 1 stycznia 2018 roku. Skupia 41 miast i gmin centralnej części województwa zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama