107,6 FM

Metrobilet, by ułatwić życie

Wspólne bilety miesięczne na autobusy, tramwaje, trolejbusy i pociągi Kolei Śląskich dla pasażerów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Z początkiem 2019 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wprowadza Metrobilet. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek w Katowicach przedstawiciele władz województwa śląskiego i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W ramach Metrobiletu obszar komunikacyjny Metropolii zostanie podzielony na sześć stref: Strefę Katowice oraz Żółtą, Zieloną, Czerwoną, Niebieską i Pomarańczową. Kolorowe strefy obejmują leżące w granicach GZM odcinki poszczególnych linii kolejowych prowadzących do Katowic, strefa Katowice natomiast obejmuje samą stolicę regionu.

Wszystkie bilety mają zapewniać możliwość korzystania z komunikacji miejskiej na terenie całej Metropolii. Bilety miesięczne na początku będą dostępne w taryfie normalnej. Opracowywana jest wspólna koncepcja taryfy dla biletów ulgowych oraz dla studentów do 26. roku życia.

Są trzy warianty cenowe dla biletów normalnych. Najtańszy z nich, za 119 zł, to Strefa Katowice, która uprawnia do przejazdu pociągami KŚ oraz komunikacją miejską w obrębie Katowic. Droższy, za 179 zł, to dodatkowe przejazdy KŚ na terenie Katowic i jedną z wybranych linii w odpowiadającej jej strefie dojazdowej. Najdroższy bilet, za 229 zł, to bilet na całą sieć, obejmujący wszystkie sześć stref.

- Wprowadzenie wspólnego biletu, obowiązującego w komunikacji miejskiej oraz pociągach Kolei Śląskich to milowy krok w usprawnianiu funkcjonowania transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku, a zaczęła działać 1 stycznia 2018 roku. Skupia 41 miast i gmin centralnej części województwa zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • morfeo
    20.10.2018 08:40
    Bzdura totalna, z pociągu jako środka codziennej komunikacji korzysta promil Ślązaków, większość na trasie Katowice-Gliwice. Do poruszania się pociągiem w obrębie Katowic trzeba mieć niezwykłe szczęście lokalizacyjne, bo z dworców wszędzie daleko. Większość mieszkańców aglomeracji korzysta z biletu miesięcznego w komunikacji miejskiej - przy czym z artykułu wynika, że bilet sieciowy na wszystkie miasta (który obecnie kosztuje 139 zł) będzie od nowego roku kosztował 229 zł. Po prostu cudownie.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama