107,6 FM

Wybory włodarzy miast na Śląsku

Wyborcy w większości dużych śląskich miast postawili na kontynuację - m.in. w Katowicach, Tychach czy Rybniku.

Największy tryumf odniósł Rafał Piech, który ponownie został prezydentem Siemianowic Śląskich. Zdobył aż 83,64 procent głosów. To jeden z najlepszych wyników w całej Polsce.

Rafał Piech jest znany z tego, że otwarcie mówi o swojej wierze w Boga, a Siemianowice i jego mieszkańców zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi. W dzisiejszych czasach takie deklaracje - nie tylko u polityków - są aktami dużej odwagi i ustawieniem się pod prąd dominujących trendów. Siemianowice, w których po upadku całego przemysłu przed dwudziestu laty zapanowało gigantyczne bezrobocie - drugie co do wielkości w Polsce - w ostatnich latach dynamicznie się rozwijają.

Rybnik i okolice

Wybory na prezydenta Rybnika bezkonkurencyjnie wygrał Piotr Kuczera z Platformy Obywatelskiej. Po przeliczeniu głosów z 60 procent obwodowych komisji wyborczych prowadził z 61-procentowym poparciem. Drugi był Łukasz Dwornik z Prawa i Sprawiedliwości z ponad 23 procentami głosów.

W sąsiednim Wodzisławiu Śląskim dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca z lokalnego komitetu Nasz Wodzisław również zwyciężył w pierwszej turze. Wygrał z solidnym wynikiem 55 procent zdobytych głosów. Drugie miejsce zajął Jarosław Mrozek z Prawa i Sprawiedliwości, którego poparło 22 procent głosujących.

Także w Jastrzębiu-Zdroju - według wyników cząstkowych - reelekcję w pierwszej turze zapewniła sobie prezydent Anna Hetman, popierana przez lokalny komitet. Granicę 50 procent głosów przekroczyła nieznacznie. Drugi w stawce był Łukasz Kasza z PiS - z poparciem 36 procent.

Niewiele do reelekcji w pierwszej turze zabrakło urzędującemu prezydentowi Żor - Waldemar Socha z komitetu Żory są Fajne zdobył 47 procent głosów. W drugiej turze zmierzy się z Anną Gaszką z komitetu Żorskiej Samorządności, na którą głosowało niespełna 26 procent biorących udział w wyborach. Bliski wejścia do drugiej tury był też Dariusz Domański z PiS - Anna Gaszka wyprzedziła go o 2,5 procent.

Drugiej tury prawdopodobnie nie będzie w Mikołowie. Po przeliczeniu danych z 11 okręgów wyborczych dotychczasowy burmistrz Stanisław Piechula prowadzi z poparciem 57 procent.

Katowice, Tychy, Ruda

W pierwszej turze, ciągle według niepełnych danych zwyciężył Marcin Krupa, dotychczasowy prezydent Katowic. Wystartował z lokalnego komitetu, swojego poparcia udzieliło mu także PiS. Poparło go 57 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej, uzyskując 23-procentowe poparcie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama