107,6 FM

"NATO zyska na bazach"

Stała obecność wojskowa USA w naszym kraju to dobre rozwiązanie nie tylko dla Polski, ale też dla regionu i wspólnoty euroatlantyckiej - przekonuje w "Rzeczpospolitej" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

"W 2020 r. zdolność operacyjną osiągnie baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, które będzie wymagała stałego stacjonowania wojsk amerykańskich w liczbie większej aniżeli obecnie" - pisze szef MSZ we wtorkowym wydaniu gazety.

Czaputowicz podkreślił, że stacjonowanie żołnierzy amerykańskich na mocy umów dwustronnych to "przyjęta praktyka". "Jest tak m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, Norwegii, Portugalii, Grecji oraz w Niemczech. Niedawno Kongres USA zaakceptował wysłanie do Niemiec kolejnych 1500 żołnierzy w ramach tworzenia nowego związku taktycznego, na skutek czego amerykańska obecność w tym państwie wzrośnie do 37 tys. żołnierzy" - czytamy w artykule szefa MSZ.

Przekonuje w nim również, że zwiększona, stała obecność wojskowa USA w Polsce "przyczyni się do umocnienia zdolności do obrony i odstraszania, zniweluje podwójne standardy i umocni zasadę niepodzielności bezpieczeństwa europejskiego". "To dobre rozwiązanie dla Polski, dla regionu i dla całej wspólnoty euroatlantyckiej. Liczymy na zrozumienie naszych intencji i życzliwość ze strony członków tej wspólnoty" - napisał szef MSZ.

« 1 »
 • tantkiewicz
  23.10.2018 08:09
  Ps 85,11-12 Łaska i wierność spotkają się z sobą, *
  ucałują się sprawiedliwość i pokój.
  Wierność z ziemi wyrośnie, *
  a sprawiedliwość spojrzy z nieba.
  doceń 0
 • mee...
  23.10.2018 11:51
  Dzis powinnismy sie zastanawiac jaki stosunek do baz amerykanskich w Polsce ma PO...
  doceń 0
 • mee...
  23.10.2018 11:55
  ...w mysl zasady; raz my, dwa razy oni.
  doceń 0
 • mee...
  23.10.2018 13:40
  ...a swoja droga, u niemca za amerykanskie tam bazy - placa Amerykanie, wiele razy na pludniu tego kraju przechodzilem kolo osiedla w ktorym mieszkalo wojsko amerykanskie...oo, gdyby tak w Ameryce sie znalesc - myslalem...w Polsce natomiast placic bedzie wy i to miliardy i oni sie jeszcze tym sczyca. Wprawdzie juz od jakiegos czasu ten co idzie boso przez swiat - wymiekl badz stal sie w kocu soba, ale powtorze po nim; "wszyscy won!"
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama