107,6 FM

Patriarchat Moskiewski wycofał się z dialogu katolicko-prawosławnego

Ma to związek z sytuacją zaistniałą w stosunkach między Moskwą a Konstantynopolem.

Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) ogłosił, że zawiesza swój udział w pracach Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Rzymskokatolickim i Prawosławnym. Oznajmił o tym przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) metropolita Hilarion, wyjaśniając jednocześnie, że ma to związek z sytuacją zaistniałą w stosunkach między Moskwą a Konstantynopolem.

Hilarion, który jest w istocie osobą nr 2 w rosyjskim prawosławiu, spotkał się 19 października w Watykanie z papieżem Franciszkiem, a wcześniej przemawiał na jednej z kongregacji Synodu Biskupów. Po audiencji w rozmowie z dziennikarzami poinformował krótko o jej przebiegu, zaznaczając m.in., że przekazał Franciszkowi tekst oświadczenia Świętego Synodu RKP o zerwaniu wspólnoty eucharystycznej z Patriarchatem Konstantynopola. Wtedy też oświadczył o wycofaniu się jego Kościoła ze wspomnianej Komisji ds. Dialogu Katolicko-Prawosławnego.

Gość z Moskwy zarazem zapewnił Ojca Świętego, że RKP będzie nadal utrzymywał i rozwijał stosunki dwustronne z Kościołem katolickim. Według przewodniczącego OWCS w czasie spotkania w Watykanie omawiano też inne bieżące zagadnienia stosunków katolicko-prawosławnych.

Oficjalny dialog teologiczny katolicko-prawosławny rozpoczął się w 1980 po wizycie Jana Pawła II Turcji w dniach 28-30 listopada 1979 i jego spotkaniu w Stambule z ówczesnym patriarchą Konstantynopola Dimitriosem. Regularne posiedzenia Komisji odbywały się na ogół co dwa lata do 1993, po czym nastąpiła dłuższa przerwa w spotkaniach, spowodowana odrodzeniem się Kościołów greckokatolickich i utworzeniem struktur katolickich w byłych państwach komunistycznych, co strona prawosławna uznała za przejaw prozelityzmu katolickiego na swym terenie. Do tych sporów międzywyznaniowych doszły też napięcia wewnątrzprawosławne. Dialog udało się wznowić w 2006 i od tamtego czasu Komisja w nowym składzie spotyka się w miarę regularnie co 2-3 lata. Dotychczas odbyło się 14 sesji tego zespołu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Piotr
  24.10.2018 21:12
  Ups... a co na to papa Franciszek?
  doceń 1
 • COR
  24.10.2018 23:48
  Schizmatycy popadli w schizmę z innymi schizmatykami, w sumie można by powiedzieć, że taka metaschizma nie nasza sprawa. Lecz nie Ci schizmatycy to nasi bracia, smuci nas ich odłączenie od prawdziwego Kościoła Katolickiego, nie dość, że niegdyś zbłądzili to teraz jeszcze bardziej się gubią, co nie sprzyja dialogowi ekumenicznemu i daj Boże naszemu wzajemnemu zbliżeniu, które jest zbliżeniem Prawosławia do pełnej Jedności Kościoła Katolickiego.
  doceń 0
 • Anda
  25.10.2018 08:24
  No i dobrze - przynajmniej jeden kanał dostępu FSB do ludzi z zachodu przymknięty.
  doceń 4
 • Janko Muzykant
  25.10.2018 13:46
  Hierarchowie chcą prowadzić swoimi ścieżkami owieczki i baranki do Pana i czerpać pożytki ze stada dla siebie. Porozumienie nie jest możliwe
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama