107,6 FM

Episkopat: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBTQ

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wydała specjalne oświadczenie ws. "Tęczowego piątku".

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Wobec zaplanowanego na 26 października 2018 r. „tęczowego piątku” w polskich szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oświadcza, co następuje:

1. Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe” w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych. Jest to możliwe, jeżeli celem statutowym działających w szkole stowarzyszeń i organizacji jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną, pozapolityczną, organizację wymaga uzyskania zgody dyrektora, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

2. Należy pamiętać, że wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole (art. 48 ust. 1 Konstytucji). Treści te muszą być również zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców. Każdorazowa forma edukacyjna w tym zakresie wymaga odrębnej zgody rodziców wyrażonej na piśmie. Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!

3. Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ.

Bp Marek Mendyk

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego

Konferencji Episkopatu Polski

25 października 2018 r.

« 1 »
 • światło Ducha Świętego
  25.10.2018 20:57
  Co do osób które rozeznają, czy to jest dobra, czy zła akcja "tęczowy piątek". Otóż sprawa wygląda następująco. Akcja kierowana jest pod przykrywką dobra, czyli pomocy dla osób homoseksualnych... Jak łatwo można znaleźć podobne pobudki akcji feministycznych w Polsce i nie tylko... że akcja ma za zadanie "uwolnić kobiety spod jarzma przemocy, w rodzinie" a tak naprawdę pod tą akcją kryje się atak na całkowite zniesienie prawa w konstytucji chroniącej dziecko od poczęcia do narodzin, czyli zalegalizować aborcje na życzenie... bo o to chodzi właśnie przemysłowi zabijania dzieci, czyli nie tylko chce tego sieć klinik Planned Parenthood... przecież to "legalny" holocaust niewinnych dzieci na świecie i tego oni chcą... A o co chodzi tak naprawdę w tęczowym piątku i innych homo akcjach? Coś podobnego... aby to małe i bardzo wpływowe lobby homoseksualne, mające "mięso armatnie" w III WŚ czyli aktywistów homoseksualnych oraz inne osoby homoseksualne, zniszczyć cywilizację miłości, dążąc do całkowitej legalizacji homoseksualizmu, homozwiązków, a nawet legalizacji pedofilstwa u osób homoseksualnych.... Przecież to wszystko o czym pisze, ma swoje źródło w rozwiązłości narodów, dzięki rewolucji seksualnej a także ruchów zapoczątkowanych przez feministki (które jawnie twierdzą, co jest udokumentowane, że jeśli damy społeczeństwu pigułkę antykoncepcyjną, to społeczeństwo zgodzi się nawet na aborcję... Margaret Sanger...). kochani! Otwórzcie oczy i módlcie się z Maryją, przez Maryję i dla Maryi na Różańcu Świętym, o zniszczenie szatańskich dzieł na świecie.... Bo tego jest naprawdę dużo.
  doceń 29
 • fefef
  26.10.2018 00:56
  zbig.agnostos widzę że nie masz pojęcia o co w tym chodzi. Episkopat nie manipuluje faktami. Edukatorzy LGBT kłamią a ty się dałeś nabrać. Tu chodzi o promocje LGBT a nie pomoc dla nich. Po prostu gdyby napisali wprost że chcą promować to nikt by się nie zgodził. Widzę że część osób kompletnie nie wie o co chodzi i broni tej inicjatywy.
  doceń 26
 • Savonarola
  26.10.2018 02:58
  Szkola powinna uczyc tolerancji. Skoro Kosciol toleruje homoseksualizm w swoich szeregach,to dlaczego tak zwani wierni tak bardzo sa oburzeni ?
 • MAREK.LN
  26.10.2018 11:09
  Niech Szanowny Episkopat Polski się nie pogrąża w swoich opiniach. Jaka zgoda rodziców na piśmie? A religia w szkołach to co? Co najwyżej można NIE wyrazić zgody na uczestniczenie dziecka. "3. Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych." - no proszę, tak Episkopat uderza w religię w szkołach? A kształcenie i wychowywanie dzieci w ideologii religijnej to już można?
  doceń 9

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama