107,6 FM

"Rz": Chcą zarobić na tragedii w Auschwitz

Ukraińska firma zamierza wypuścić na rynek grę opartą na tym, co się działo w niemieckich obozach koncentracyjnych - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Jak czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej", Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w związku z zawiadomieniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Dziennik podaje, że chodzi o "znieważenie Narodu Polskiego i propagowanie faszystowskiego ustroju państwa w związku z pojawieniem się w internecie materiałów promujących grę komputerową, której akcja ma się rozgrywać na terenie obozu koncentracyjnego".

W rozmowie z "Rz" Łukasz Łapczyński, rzecznik warszawskiej PO informuje, że "śledztwo jest na etapie gromadzenia materiału dowodowego". "Grę na rynek zamierza wypuścić ukraińska firma Aliens Games zajmująca się produkcją gier komputerowych. Akcja dzieje się w niemieckim obozie KL Auschwitz-Birkenau" - podaje dziennik.

Jak czytamy w "Rz", "w omawianym przypadku sytuacja zaszła o wiele za daleko. Istotą gry ma być bowiem możliwość wcielenie się nie tylko w więźnia obozu koncentracyjnego podejmującego m.in próbę ucieczki, ale także esesmana z załogi obozu ścigającego oraz mordującego więźniów, podejmującego decyzje, którą grupę więźniów skierować do pracy, a którą do komory gazowej".

"Skargę i zawiadomienie do prokuratury złożył dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o umieszczenie w internecie materiałów multimedialnych promujących grę komputerową <<The cost of freedom - a game about polish death camps>>" - czytamy dalej.

« 1 »
 • Gość
  30.10.2018 08:38
  Na tej samej zasadzie znieważają Niemców w każdej innej grze o II WŚ...
 • Aa
  30.10.2018 08:49
  Przecież to jest fałszywa informacja, żadna gra nie powstaje. Wypuszczono trailer rzekomej gry, by ośmieszyć histeryczne podejście polskiego rządu, który miał dać się sprowokować. Firma na Ukrainie została zarejestrowana przez osobę, która w przeszłości organizowała takie akcje na zlecenie Kremla. A polski rząd daje się złapać na taką prymitywną propagandę.
 • Bez żadnego trybu
  30.10.2018 09:59
  Dziwne, że nie przeszkadza to premierowi i prezydentowi Ukrainy, o których Haaretz czy Jeruzalem Post piszą jako o swoich rodakach. Czyżby to była inicjatywa Izraelitów? No i pytanie czy film np. Lista Schindlera był zarabianiem na "holokauście"? Był. Ale rozumiem, że nam chodzi o "polish". Możnaby zrobić film o SS Galizien, ale czy nie o to chodzi diasporze byśmy sie z Ukraińcami zagryźli?
  doceń 1
 • mee...
  30.10.2018 10:30
  Czy wiecie, ze "Polska" - placi miesiecznie na kazde niepelnosprawne dziecko w Izraelu ponad 200 euro...ktos powie, a w Posce na kazde narodzone drugie dziecko rzad placi 500 zlotych...dis juz smialo mozna powiediec, ze plan ten nie byl wprowadzony z mysla o polskich dzieciach, a dzieci polskie sie na niego jeszcze lapia...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama