107,6 FM

Papież o Polakach w Argentynie

To migranci budują kraj, tak samo jak zbudowali Europę. Europa powstała z wielu fal migracyjnych na przestrzeni wieków – powiedział Papież Franciszek, odnosząc się kryzysu migracyjnego na świecie. Stolica Apostolska opublikowała zapis rozmowy Ojca Świętego ze skalabrynianami.

Franciszek nawiązał do swych doświadczeń z Argentyny, która jest, jak zauważył, koktajlem fal migracyjnych. „Ja sam jestem synem migrantów, i pamiętam jak po wojnie – byłem wtedy 10, 12-letnim chłopcem – tam, gdzie pracował mój tata przybyli Polacy, wszyscy migranci. Zostali przyjęci bardzo dobrze. Argentyna ma to doświadczenie przyjmowania, bo była praca i migranci byli potrzebni” – dodał Ojciec Święty.

Franciszek zaapelował też do zakonników, aby dbali o swych współbraci w podeszłym wieku, by nie odsyłali ich do domów opieki, lecz jak najdłużej zachowali ich we wspólnocie. Jako przestrogę opowiedział im historię, którą sam usłyszał jako dziecko od swej babci. Z pewną rodziną mieszkał dziadek wdowiec. W pewnym momencie tak bardzo brudził się przy jedzeniu, że ojciec rodziny postanowił, że odtąd będzie jadł sam przy własnym stole w kuchni. Kilka dni później ojciec wracając z pracy do domu, zobaczył, jak jego mały synek zestawia z desek kolejny mały stół. To dla ciebie tato, abyś miał na czym jeść, kiedy będziesz stary – powiedział mu synek. „W dzisiejszym społeczeństwie, kulturze istnieje niebezpieczeństwo, że osoby starsze będą traktowane jak śmieci” – dodał Papież, komentując tę zasłyszaną w dzieciństwie historię.

« 1 »
 • mee...
  30.10.2018 14:26
  Chrystusa sie nie wypierajcie, ale gdy wypelniacie papiery - nie koniecznie musicie sie przyznawac co do pochodzenia swego - Caucasien, bo tym samym synagoga szatana bedzie was miala na celowniku jak zacznie sie jawna likwidacja wybranych, ktorzy do tego czasu sie ostana, chociaz rozumie, ze w Polsce jeszcze nie ma takiego problemu, jakowiel Polacy calkowicie nie wiedza skad sie wywodza...ale przyjdzie taki czas jak juz bedziecie wymieszani.
  doceń 1
 • wujek_Olek
  30.10.2018 18:08
  To co mówi nadaje sie do zrozumienia "inaczej", .nowocześnie. Jest migracja pojedyncza i masowa, jest migracja kulturowo bliska i kulturowo daleka. Jest migracja sterowana i dzika. Azyl zachodu po II. WS dotyczył skrajnych wyjątków, kulturowo bliskich. Migracja i integracja rodaków z Litwy i Kresów byla liczebna, ale kulturowo identyczna, tak samo w Niemczech, tam byli przezywani od "Polacken". Z integracja Turków czy Arabów w D/S/F/... już gorzej, późniejsze generacje sie nawet dezintegrują. Dzisiaj mamy masowy napływ migrantów bez wiedzy skąd i kim oni są, tsunami bez kontroli. To zbrodnia i początek końca naszej cywilizacji. Kto tego nie widzi, to raczej #notmypope …
  doceń 9
 • Katolik k
  30.10.2018 20:10
  Albert zapytaj Indian co z nimi zrobiono
 • podaj nick
  31.10.2018 11:15
  Uchodźcy z Polski a właściwie z Rosji ci którym udało się przeżyć deportacje i wydostać z sowietów w czasie II wojny szukali azylu, po sprawdzeniu opcji Argentyńskiej woleli Afrykę, wracali z powrotem przez Atlantyk, wielu osiedliło się w dawnej Rodezji, Ugandzie, Tanganice, Kenii czy RPA, tak że nie ma się czym chwalić z punktu widzenia Argentyny. Emigranckie są społeczeństwa obu ameryk, Europa nie szczególnie widać, poziom edukacji tego kto to mówi też nie szczególny
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama