107,6 FM

Gdańska bazylika zamknięta do odwołania

Z największym bólem informujemy, że ze względów bezpieczeństwa Bazylika pw. Świętego Mikołaja zostanie zamknięta do odwołania - podali na Facebooku gdańscy dominikanie.

- Powodem takiej decyzji Klasztoru jest zły stan sklepienia będący bezpośrednim zagrożeniem dla osób przebywających w kościele - dodali, prosząc o modlitwę za ich wspólnotę i szybkie rozwiązanie problemu w konstrukcji sklepienia.

Ta trzynawowa gotycka bazylika halowa ma 37 metrów długości. Wysokość nawy głównej to 16 metrów. Jej budowę rozpoczęto po 1348 r. Gwiaździste sklepienie, podparte wewnątrz dziesięcioma filarami, pochodzi z 1487 r. Przez pewien czas świątynia była w rękach protestantów. To w niej w 1587 r. Zygmuntowi III Wazie wręczono akt elekcji. Była jedyną gdańską budowlą gotycką, która przetrwała II wojnę światową. Jedni mówią, że palący Gdańsk czerwonoarmiści oszczędzili ją, bo była dedykowana szczególnie czczonemu w prawosławiu św. Mikołajowi. Inni twierdzą, że ówczesny proboszcz przekupił sołdatów alkoholową zawartością klasztornej piwnicy.

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama