107,6 FM

Watykan potwierdził, że znaleziono ludzkie szczątki w nuncjaturze w Rzymie

Watykan potwierdził we wtorek informacje o znalezieniu ludzkich szczątków w siedzibie nuncjatury apostolskiej w Rzymie.

Jak twierdzi Ansa, w chwili obecnej nie jest jasne, czy są to szczątki jednej czy więcej osób. Agencja przypomina, że już dokonano podobnych odkryć.

Trwają specjalistyczne badania szczątków.

Postępowanie w sprawie odkrycia prowadzone jest w Watykanie we współpracy z włoskim wymiarem sprawiedliwości. Jego celem - jak podkreśla Ansa - jest między innymi ustalenie, czy szczątki należą do Emanueli Orlandi, która zaginęła w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach 22 czerwca 1983 roku w Rzymie, gdy miała 15 lat. Wszystko wskazuje na to, że została porwana.

Wieloletnie śledztwo nie naprowadziło dotąd na żaden trop, który pozwoliłby wyjaśnić, co stało się z nastoletnią obywatelką watykańską.

W wydanym późnym wieczorem oświadczeniu Stolica Apostolska ogłosiła, że podczas prac remontowych na terenie nuncjatury apostolskiej Villa Giorgina, w Wiecznym Mieście, znaleziono fragmenty kostne. Jak podkreślono, na miejsce przybyła żandarmeria watykańska, która poinformowała przełożonych w Stolicy Apostolskiej. Ci zaś zawiadomili natychmiast władze włoskie w celu wszczęcia dochodzenia i nawiązania koniecznej współpracy- głosi komunikat.

Watykan podał, że szef prokuratury w Rzymie polecił laboratorium kryminalistycznemu policji ustalenie wieku i płci osoby oraz kiedy doszło do jej śmierci.

« 1 »
 • Horowski
  31.10.2018 10:37
  Zamiast bezmyślnie kopiować wiadomość z PAP, redakcja mogłaby się postarać o zweryfikowanie danych w źródle (ANSA) i nie wytłuszczać w "zajawce", że to "w siedzibie nuncjatury apostolskiej", tak jakby to było u nuncjusza w szafie. Oryginalny komunikat stwierdza, że szczątki znaleziono w budynku przylegającym do siedziby nuncjatury, w suterenie (albo na niskim parterze):
  Durante "alcuni lavori di ristrutturazione di un locale annesso alla Nunziatura apostolica in Italia, sito in Roma in via Po 27, sono stati rinvenuti in un seminterrato alcuni frammenti ossei umani" spiega il comunicato della Santa Sede. http://www.ansa.it/sito/notizie/cronaca/2018/10/30/emanuela-orlandi-vaticano-indaga-su-ritrovamento-ossa_f0253532-1336-4392-9c18-1e27b99ce9d3.html
  doceń 11
 • Litania do o. Matteo
  31.10.2018 12:34
  Mateuszu z Agnone, módl się za nami
  Pokorny sługo Boży,
  Człowieku wiary i modlitwy,
  Wzorowy naśladowco Chrystusa,
  Przykładzie życia Ewangelią,
  Mistrzu życia duchowego,
  Czcicielu Najświętszej Eucharystii,
  Wzorze żarliwego dialogu z Bogiem,
  Pałający wzruszeniem podczas Mszy Świętej,
  Głęboki znawco Pisma Świętego,
  Mały Bracie doskonałego posłuszeństwa,
  Mały Bracie największego ubóstwa,
  Mały Bracie nieskalanej czystości,
  Blasku Braci Kapucynów,
  Miłośniku ciszy i życia ukrytego,
  Radosny w pełnieniu najskromniejszych posług,
  Nieczuły na powab dóbr doczesnych,
  Ufający Bożej Opatrzności,
  Mężny pokutniku,
  Kaznodziejo nawrócenia serc grzesznych,
  Wsłuchany w pragnienia każdęi duszy,
  Roztropny w postępowaniu,
  Czyniący cuda,
  Czci godny "ziemski aniele",
  Wielki czcicielu Męki Pańskiej,
  Heroicznie krzyż dźwigający,
  U stóp krzyża plączący,
  Miłosierny dla grzeszników,
  Współczujący ludzkim słabościom,
  Podziwu godny w błaganiu o przebaczenie,
  Opiekunie chorych i cierpiących,
  Hojny dla potrzebujących,
  Najdroższy przyjacielu ubogich,
  Pogromco złych duchów,
  Potężny egzorcysto,
  Obrońco Wniebowzięcia Maryi,
  Czule wzywający Jezusa w chwili własnej śmierci,

  Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak było na początku,
  teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen.

  Niech będzie błogosławiony Bóg w swoich Świętych,
  niech będzie błogosławiony w pokornym Słudze Bożym Mateuszu z Agnone Sługa Boży o. Matteo da Agnone, wybitny egzorcysta - zmarł 31 października i właśnie tego dnia promowany jest w sposób szczególny jego kult. Odmawiajcie tego dnia litanię do o. Mateo.
  doceń 1
 • Kuba
  31.10.2018 12:39
  Ok, ale wszystkie źródła mówią nie tylko o tym, że to budynek przylegający, ale także, że to budynek na terenie posiadłości, na której zlokalizowana jest nuncjatura (jak to ambasada - na zasadzie eksterytorialności). Wystarczy spojrzeć na google maps, żeby zobaczyć, że to jest posiadłość zajmująca cały kwartał, otoczona murem, na której zlokalizowanych jest wiele budynków poza samym budynkiem nuncjatury. Nie widzę też żadnych dementi ze strony Watykanu, a przecież byłyby takie na pewno, gdyby chodziło o znalezienie szczątków ludzkich w jakimś budynku niezwiązanym z nuncjaturą, a jedynie np. przylegającym ścianą.

  Poczekajmy na dalsze wyniki badań, bo może się przecież okazać, że znalezione zostały jakieś szczątki sprzed wielu lat (np. wieluset), jak często zdarza się przy pracach budowlanych na terenach zamieszkałych od tysięcy lat (np. budowlańcy w Krakowie często trafiają na szczątki ludzkie np. po jakiś istniejących w średniowieczu cmentarzach). Może się też okazać coś przeciwnego, ale póki co tego nie wiemy i wykluczyć nie możemy.

  Tak więc nie widzę powodu ani do moralnej paniki, ani też do podejmowania zbyt wcześnie w apologetycznym zapale obrony oblężonej twierdzy Watykan :)  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama