107,6 FM

Watykan: Film o cudach eucharystycznych

W Watykanie odbył się przedpremierowy pokaz dokumentu na temat współczesnych cudów eucharystycznych, z których dwa miały miejsce w Polsce, w Legnicy oraz w Sokółce.

Jest to pierwszy tego rodzaju film w historii. Inspiracją do jego powstania stało się studium opracowane przez zmarłego w 2006 r. sługę Bożego Carlo Acutisa. Przygotował on w formie multimedialnej wystawę, która odwiedziła do tej pory pięć kontynentów oraz 10 tys. kościołów w świecie.

Film nosi tytuł „Znaki”, ponieważ jak mówi reżyser Matteo Ceccarelli cud stanowi znak, z którego rodzą się pytania ważne dla wiary i chrześcijaństwa.

“Czym doprawdy jest cud dla wierzącego? Stanowi on przede wszystkim świadectwo. Jest czymś, co pozostaje na trwałe obecne – powiedział Radiu Watykańskiemu Marco Caccarelli. – Tak jak w przypadku ziarnka gorczycy, o którym Jezus mówi, że wpada w ziemię i powstaje z niego wielkie drzewo, z gałęziami, którymi jest chrześcijaństwo. Cud nie jest czymś, co całkowicie nam się wymyka, ale jest czymś, co pozwala zbliżyć się do wiary, poznać ją w nieco inny sposób. Prawdziwy cud dzieje się potem w życiu każdego z nas. To znak, który niesiemy w naszych sercach.”

Reżyser pyta w filmie o to, co zmieniły cuda eucharystyczne w życiu ludzi, którzy stali się ich świadkami oraz jak reaguje na te niezwykłe zjawiska nauka. Dla wielu księży otwierają nowy sposób komunikowania z wiernymi. Realna obecność ukryta w znakach staje się jakby mocniejsza, bardziej wiarygodna. Reżyser doprowadza w filmie do spotkania wiary i nauki. Neurofizjolodzy, patomorfolodzy badali cząstki tkanek ludzkich obecne na różnych tkaninach mających kontakt z postaciami eucharystycznymi. Metody badań były podobne do tych, które stosuje się w kryminalistyce, badając ślady zbrodni. To służy do określenia właściwości krwi oraz DNA. Mówi Franco Serafino – kardiolog.

“Dotykamy granicy nauki i wiary – powiedział Radiu Watykańskiemu Franco Serafino. – Obie stykają się ze sobą. Z jednej strony stanowią one jakby zamknięte w sobie kręgi. Może wydawać się, że odnośnie cudów nauka zajmuje się tym, co nie leży w jej kompetencjach. Piszę o tym w książce, którą niedawno opublikowałem we Włoszech. Muszę powiedzieć, że cuda mówią nam wiele z punku widzenia naukowego, czysto medycznego, ale ważne i interesujące jest także stwierdzenie, że cuda chowają się przed nauką, ukrywają się. Nauka musi cenzurować samą siebie. To jest prawdopodobnie wolą nieba, aby z jednej strony nie pomniejszać zdolności poznawczych człowieka, ale także, aby nie przekreślać ani nie upokarzać wiary. Eucharystia jest przecież przedmiotem wiary, a nie obiektem badania poprzez naukę i technikę”

 Cuda Eucharystyczne, dziejące się także współcześnie na naszych oczach są znakami Bożej Miłości.

« 1 »
 • Jaś
  31.10.2018 08:29
  To , co miało miejsce w Sokółce i w Legnicy nosi póki co nazwę "Wydarzenie Eucharystyczne", a nie cud. Odsyłam do książki " Bóg przemówił w Legnicy". Na początku każdy wertuje zdjęcia, aby zachłysnąć się sensacją, ale potem , kiedy czyta się teksty bardzo dobrze napisane ( jeden z nich został napisany jeszcze przed podaniem do publicznej wiadomości o wydarzeniu w Legnicy) o istocie tych zjawisk, to pierwsza rzecz, jaka uderza, to ta, że owe Relikwie NIE SĄ CIAŁEM CHRYSTUSA i każda konsekrowana Hostia to CIAŁO I KREW CHRYSTUSA . A zatem nie można mówić, że patrząc na te tajemnicze fragmenty ludzkiego serca widzi się ciało Chrystusa. Potrzeba zatem często pogłębienia wiary, że prawdziwymi Ciałem i Krwią Chrystusa są konsekrowane chleb i wino ( każde z nich). Bardzo polecam tę książkę.
 • mee...
  31.10.2018 09:20
  Bog Stworca, nie zniza sie do tego co stworzyly rece ludzkie...a, wiec jego stworzenie.
  doceń 0
 • Ja
  31.10.2018 10:38
  A film Dokowicza "Ja Jestem" to o czym jest jeśli nie o cudach Eucharystycznych? Film powstał w 2012.
  doceń 3
 • mjc
  01.11.2018 10:10
  Mogę prosić redakcję, by jeżeli byłoby to możliwe dołączyć kiedyś ten film do wydania GN?.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama