107,6 FM

Kukiz: Jeżeli Jakubiak chce zakładać swoją partię, to powinien złożyć mandat

Jeżeli Marek Jakubiak chce zakładać swoją partię, to powinien złożyć mandat; jest rok, można przygotować tę partię i wystartować z nią w wyborach - powiedział w poniedziałek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Odniósł się w ten sposób do opuszczenia przez Jakubiaka klubu Kukiz'15.

Marek Jakubiak podjął decyzję o odejściu z klubu Kukiz'15 w piątek. Przed tygodniem klub Kukiz'15 opuścił poseł Jakub Kulesza, który przystąpił do partii Wolność Janusza Korwin-Mikke. Wcześniej z klubu odszedł poseł Adam Andruszkiewicz. Jakubiak pod koniec października na Twitterze życzliwie wyraził się o obu posłach. Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz zareagował wpisem "Marek! Idź za nimi, skoro im dobrze życzysz!".

Paweł Kukiz powiedział w radiu RMF FM, że jego zdaniem apartyjność klubu Kukiz'15 jest ważnym czynnikiem i że on sam wspomniał o możliwości przekształcenia go tylko w sytuacji, gdy "byłoby gmerane przy ordynacji wyborczej". Na pytanie, czy wyjścia posłów z ruchu oznaczają jego zbliżający się koniec, odparł: "Zanim ruch Kukiz '15 powstał, to już było koniec i tyle. Wszystko jest w porządku w ruchu, wszystko idzie do przodu. Zostają przede wszystkim ludzie ideowi, a koniunkturaliści ten ruch opuszczają".

"W ogromnym skrócie: wyborcy zostali oszukani, zdradzeni, ja zostałem oszukany. Takie osoby powinny złożyć mandat. Jeżeli pan Jakubiak chce zakładać swoją partię, +Jakubiak'23+ czy tam nie wiem jaką, to proszę złożyć mandat. Jest rok czasu, można przygotować tę partię i wystartować z tą partią w wyborach" - podsumował sytuację Kukiz.

Pytany, czy ma sobie coś w tej sytuacji do zarzucenia, Kukiz powiedział, że tylko to, że "de facto jedna osoba z Kukiz'15 chodziła do mediów" i że był to Marek Jakubiak. Jak ocenił, wypromowało to tego posła w opinii publicznej.

Na uwagę, że wyborcy mogą uznać, iż być może "nie ma on ręki do ludzi", skoro tylu posłów odeszło z ruchu, Paweł Kukiz zaznaczył, że miał zbyt mało czasu na ich weryfikację.

Kukiza spytano też o uwagi części posłów, że w związku z jego ostatnimi wpisami na Twitterze widać, że ma kłopoty z alkoholem i być może powinien zrezygnować z zasiadania w sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Chodzi o wpisy, zamieszczone przez Kukiza bezpośrednio po odejściu Kuleszy z ruchu. Miały one wulgarny charakter i Paweł Kukiz przeprosił potem za ich treść.

"Jakie kłopoty z alkoholem? Straciłem kontrolę nad emocjami" - odparł Kukiz. Zaznaczył jednocześnie, że żadne tajne informacje od niego nie wypłynęły; ocenił też, że cała sytuacja "jest napompowana".

Na początku tygodnia Jakubiak mówił PAP, odnosząc się do sytuacji ugrupowania Kukiz'15, że "kręcenie się naokoło niewydolnej organizacji pod tytułem stowarzyszenie może spowodować tylko i wyłącznie pogorszenie sytuacji". "Ja to po prostu zorganizuję Kukiz'15 i będzie partią. Jak ktoś nie chce być w partii, to będzie w stowarzyszeniu" - stwierdził wówczas. Dopytywany, czy partia i stowarzyszenie będą działały pod wspólnym szyldem powiedział: "Oczywiście. Ja sobie nie wyobrażam Kukiz'15 bez Pawła Kukiza".

Jakubiak zaprzeczał, że zamierza po odejściu z Kukiz'15 założyć partię polityczną. "Nie mam interesu w rozdrabnianiu centrum polskiej polityki; wolałbym połączyć kilka partii"- mówił.

« 1 »
 • grzegorz
  05.11.2018 11:08
  Jak Kukiz miesza ludzi z błotem to niech nie płacze później, że „został oszukany”. O ile Jakubiaka średnio lubię to jego odejściu się zupełnie nie dziwię.
  doceń 4
 • krut00
  05.11.2018 16:26
  Pan Jakubiak udzielał odpowiedzi na trudne pytania w czasie rzeczywistym w sposób energiczny i celny, raz lepiej raz gorzej, nie mniej jednak było kogo posłuchać. Tymczasem Paweł Kukiz jakoś się dobrze chował przed kamerami. Nie wiem kto tu kogo lansował ale ja miałem wrażenie że to pan Jakubiak lansuje Kukiz 15, a nie na odwrót. Fakt że podczas wyborów samorządowych Paweł Kukiz podstawił nogę kandydatowi własnego ruchu wskazuje też na poważne braki organizacyjne - w co nie wieżę - lub jakieś prywatne animozje. Nie wiem, widzę jednak że Paweł strzela do własnej bramki...
  doceń 3
 • krut00
  05.11.2018 16:27
  błąd ortograficzny - wierzę miało być przez rz
  doceń 1
 • paulus
  05.11.2018 19:54
  … "w Polske idziemy drodzy panowie"... wielki mały człowiek …
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama