107,6 FM

Nowe paszporty z akcentami śląskimi

"Bóg Honor Ojczyzna", Korfanty i śląscy powstańcy, znaleźli się w nowym paszporcie, nawiązującym do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od 5 listopada wydawane są nowe paszporty z wzorami graficznymi stron nawiązującymi do 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania. Obywatele mieli więc możliwość sami zdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu.

W nowym paszporcie znalazły się takie motywy, jak: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Orzełek Legionowy, Bitwa Warszawska, Order Virtuti Militari, obraz Jacka Malczewskiego "Polonia" czy portrety twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Gabriela Narutowicza, Wojciecha Korfantego.

Dwie strony dokumentu poświęcono też śląskim powstańcom. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudził napis w kolorach narodowych: "Bóg Honor Ojczyzna", zamieszczony na stronie personalizowanej paszportu.

Choć jest to dewiza Wojska Polskiego występująca na sztandarach wojskowych na odwrocie godła Polski, przeciwnicy oburzają się, że hasło "Bóg" na urzędowym dokumencie zaprzecza idei świeckiego państwa. Wiele osób zwraca też uwagę, że wśród wyróżnionych postaci historycznych nie ma ani jednej kobiety.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że nowy paszport spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. "Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie". W wydanym z tej okazji komunikacie czytamy między innymi:

"Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego »zawiasu«. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna".

Każdy, kto złoży wniosek o nowy paszport, otrzyma go w terminie do 30 dni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama