107,6 FM

Schetyna: Gdy odsuniemy PiS od władzy, zaoferujemy wejście Polski do strefy euro

- Szef PO Grzegorz Schetyna ogłosił w środę wieczorem na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach, że jego ugrupowanie po odsunięciu PiS od władzy zaproponuje dołączenie Polski do strefy euro.

"Dla Platformy Obywatelskiej dołączenie Polski do strefy euro jest ważnym celem. Po tym, jak odsuniemy od władzy populistów, zaoferujemy polskim obywatelom plan dołączenia do obszaru wspólnej waluty. Uruchomimy narodową debatę, której celem będzie uzyskanie szerokiej społecznej akceptacji tej decyzji" - zapowiedział Schetyna w wystąpieniu do delegatów EPL.

Uczestnikom kongresu powiedział też, że przywozi im dobre wiadomości z Polski. Podkreślał, że dzięki zbudowaniu Koalicji Obywatelskiej udało się zatrzymać "ofensywę Kaczyńskiego" w wyborach samorządowych.

"Jeśli powtórzymy, albo nawet poprawimy te rezultaty w najbliższej przyszłości, będziemy w stanie wygrać wybory europejskie i potem utworzyć demokratyczny i proeuropejski rząd po przyszłorocznych wyborach parlamentarnych" - oświadczył.

Schetyna mówił, że od 2004 r. Polska brała udział w kształtowaniu instytucji i polityk unijnych. Podkreślał, że "w momencie najtrudniejszego testu" Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości UE pomogły chronić polską demokrację, "która jest pod ciągłym atakiem populistycznego rządu PiS".

"Historia naszego kontynentu uczy nas, że jeśli godzimy się na podwójne standardy, zawsze prowadzi to do katastrofy. (...) Dlatego również dziś mocno wierzymy, że Europa musi albo pozostać zjednoczona, albo zginie" - powiedział.

Europejska Partia Ludowa zrzesza partie chadeckie i centroprawicowe w całej Europie. Z Polski oprócz PO należy do niej PSL.

« 1 »
 • Andrzej
  08.11.2018 13:08
  To dopiero będzie wstyd.Bedziemy zarabiać 1\5 tego co na zachodzie-400 euro.
 • Dremor
  08.11.2018 13:18
  Dobra, a potrafi ktoś przedstawić realne korzyści, jakie odniesie Polska pozostając przy złotówce, która jest jedną z najbardziej podatnych na ataki spekulacyjne walut na świecie? Tezy o "sprzedaniu się Niemcom" proszę sobie darować, Niemcy i tak pozostają naszym największym partnerem handlowym i rozliczają się w Euro, na czym tracą polscy przedsiębiorcy, którzy muszą kalkulować ryzyko kursowe i ponosić koszty przeliczania waluty.
 • Magic
  10.11.2018 22:38
  Znów Dremor manipulujesz faktami. Ale o tym już szkoda pisać bo ludzie na szczęście to widzą. Znam sporo ludzi na Słowacji i mówią dziś wprost że wprowadzenie euro było wielkim błędem. (Place zwiększyły się minimalnie a ceny mocno poszły w górę).
 • Ziutek
  11.11.2018 01:36
  PO, a także cała ta Europejska Partia Ludowa to takie same partie chadeckie, czy centroprawicowe jak z osła rumak.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama