Eksperci episkopatu popierają nowy projekt ws. in vitro

dodane 09.11.2018 14:23

KAI |

W Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu Ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. Jak poinformował bp Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu, obecnie gremium to pracuje nad szczegółowym dokumentem nt. terapii uporczywej. Miałby on odpowiedzieć na pytania, które pojawiły się po publikacji ogólnego opracowania na ten temat.

Eksperci episkopatu popierają nowy projekt ws. in vitro   Jakub Szymczuk /foto gość W klinice in vitro

Prócz tego Zespół pozytywnie odniósł się do będących przedmiotem debaty publicznej propozycji zmian w ustawie o dostępie do procedury in-vitro. Miałaby ona zostać ograniczona jedynie do małżeństw.

Bp Wróbel dodał, że sprzeciw Kościoła wobec metody in-vitro nie płynie z przekonań religijnych, ale wartości uniwersalnych: poszanowanie godności osobowej rodziców i dziecka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 gosc 10.11.2018 08:13
Niezalogowany użytkownik Ale biologia nigdzie nie twierdzi, że w momencie zapłodnienia powstaje człowiek, wskazuje jedynie na potencjalność. Z zapłodnionej komórki jajowej może powstać zygota, może dojść do zatrzymania podziałów komórkowych, komórki mogą przekształcić się w nowotwór. Biologia zna też inne sposoby powstawania życia bez zapłodnienia, choćby klonowanie, teoretycznie możliwe w przypadku ludzi.

Co ciekawe, nawet Jan Paweł II w swoim nauczaniu nie nazywał embrionu "człowiekiem", tylko "istotą ludzką", wskazując na jego potencjalność w staniu się człowiekiem, ale nie na równoznaczność tych pojęć. Według nauki Kościoła człowiek powstaje w momencie animacji, czyli otrzymania duszy. Kościół uznaje za prawdopodobne zarówno stanowisko o animacji równoczesnej, czyli otrzymania duszy wraz z momentem połączenia się komórek oraz animacji późnej, czyli otrzymania duszy przez uformowany zarodek. Oczywiście żadne z tych stanowisk nie dopuszcza in vitro, aborcji, eksperymentów, czy klonowania, ale źródła tego twierdzenia są religijne.
Plusów: 3 mjc 09.11.2018 17:37
Niezalogowany użytkownik Biologia uważa zapłodnienie za początek życia. Nauka jest religią zatem?.
Plusów: 4 GOSC 09.11.2018 16:18
Niezalogowany użytkownik Ciężko uwierzyć w argumenty, że sprzeciw nie wynika z przekonań religijnych. Ateiści nie uznają zygoty za człowieka, dla muzułmanów zarodek staje się człowiekiem po 120 dniach. Według wyznawców hinduizmu zarodek otrzymuje duszę po 49 dniach. Podobnie uważa wielu wyznawców buddyzmu. Uznawanie człowieka od poczęcia nie jest zjawiskiem ogolnoludzkim, bardziej religijnym.

wszystkie komentarze >