Polski hymn wybrzmi m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei Południowej

dodane 09.11.2018 18:08

PAP |

11 listopada w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!" polski hymn wybrzmi nie tylko w całej Polsce, ale także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei Południowej. W Polsce centralnym miejscem śpiewania Mazurka Dąbrowskiego będzie pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Polski hymn wybrzmi m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Korei Południowej   Agata Bruchwald /Foto Gość

W ocenie organizatorów akcji wspólne, ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego to wydarzenie, które "połączy wszystkich Polaków, niezależnie od preferencji muzycznych".

Polski hymn wybrzmi w ponad 600 miejscach w Polsce i na świecie. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Japonii, Meksyku, Peru, Indonezji, Nowej Zelandii, a także w wielu miejscach w Polsce m.in. - na Śnieżce, jeziorze Dywickim, w Rzeszowie, Malborku, Inowrocławiu, Darłowie. Z wieży Kościoła Mariackiego zamiast hejnału zabrzmi hymn, zapowiadając kolejne stulecie niepodległości. Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku pod hejnalicą Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewa chór.

W trakcie centralnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie, w których będzie uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, w samo południe nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Mazurka wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska, policji. "Zespoły polskich teatrów, oper, filharmonii również planują zaproszenie lokalnych społeczności do wspólnego świętowania" - napisano na stronie internetowej akcji.

Organizatorzy zaznaczają, że cały czas można przyłączać się do wspólnego śpiewania hymnu - szczegóły na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-dolacz-do-akcji/.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, KULTURA, MAZUREK DĄBROWSKIEGO , OBCHODY, PAP, STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI, ZAPOWIEDŹ WYDARZENIA, ŚWIĘTA

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 jan 09.11.2018 20:26
Niezalogowany użytkownik Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

wszystkie komentarze >