107,6 FM

Jak będzie wyglądała nowa stacja antarktyczna Arctowskiego?

Ministerstwo znalazło pieniądze na realizację stworzonego kilka lat temu projektu. Jakie funkcje będzie pełnił nowy budynek główny?

O problemach Polskiej Stacji Antarktycznej Arctowski pisaliśmy w "Gościu Niedzielnym" przed rokiem. Sytuacja była dramatyczna. Ponad 40-letnim budynkom stacji w każdej chwili groziło zniszczenie przez wzburzone wody oceanu. Obiekty zbudowane przed laty w sporej odległości od brzegu, dziś znajdują się praktycznie metr od linii wody. Dla przetrwania unikatowej placówki badawczej konieczna jest budowa nowego budynku głównego, którego koszt wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. Projekt powstał jeszcze w 2015 r., ale nie było pieniędzy na jego realizację. Sytuacja była o tyle dramatyczna, że ewentualne zniszczenie budynków mieszkalnych przez sztormy i konieczność opuszczenia stacji przez polskich badaczy, oznaczałaby przerwanie stałych badań antarktycznych. A to właśnie ciągłość badań daje Polsce prawo do współdecydowania o losach tej części świata.

Sytuacja zmieniła się w ostatnich dniach. Ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczyło 88 mln zł na budowę nowego budynku stacji i konieczne remonty istniejącej infrastruktury. Jak będzie wyglądał nowy obiekt stacji Arctowskiego?

Budynek na planie trójramiennej gwiazdy został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Kuryłowicz & Associates. W trzykondygnacyjnym obiekcie mają się znaleźć 35 całorocznych miejsc noclegowych (11 pokoi dla personelu stałego i 24 miejsca w izbach 4-osobowych dla badaczy) oraz nowoczesne laboratorium (to, z którego naukowcy korzystają obecnie, pamięta lata 70). W centralnym punkcie nowego obiektu znajdzie się tzw. część wspólna: kuchnia oraz jadalnia z możliwością szybkiej adaptacji na salę konferencyjną. 

Całkowite koszty budowy są tak wysokie, ponieważ niezwykle drogi jest transport obiektu na miejsce. Nowa stacja jest zaprojektowana w taki sposób, by można ją przetransportować w kontenerach. Wcześniej zostanie próbnie złożona w Polsce. Postawienie jej na Wyspie Króla Jerzego, gdzie zlokalizowana jest polska stacja, zajmie około trzech miesięcy.

« 1 »
 • seitz
  22.11.2018 13:34
  Za wizjonerstwo i rozmach lubię PIS. Nie są to bezsensownie wydane pieniądze, bo jest to inwestycja w naukę i przyszłość terytorialną. Po roku 2037 okaże się, że podział wpływów na kontynencie nastąpi pomiędzy krajami, które mają tam swoją bazę.
  doceń 11
 • Gość
  22.11.2018 13:54
  Konkretnie to po 2049 roku - bo do tej daty funkcjonuje obecny Układ Antarktyczny.
  doceń 2
 • Mendog
  28.11.2018 00:03
  Jeżeli stacja ma już 70 lat to głupio by było przerwać badania i zaprzepaścić pracę pokoleń badaczy . 88 milionów to dużo ale jak trzeba to trzeba .
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama