107,6 FM

Wolność jest wtedy, kiedy robię, co chcę? Nic podobnego!

Ks. Marek Dziewiecki obala mity na temat wolności, a także wskazuje, czym jest prawdziwa wolność.

W ramach 34. Ogólnopolskiego Forum Młodych #Kierunek_Wolność swoją konferencję pod tytułem: "Fałszywa wolność - o tym co nas zniewala" poprowadził ks. Marek Dziewiecki. 

Na początku stwierdził, że najlepszym dowodem na prawdziwą ludzką wolność jest niesamowite zróżnicowanie zachowań między ludźmi.

- Jesteśmy ludźmi, mamy tę samą naturę, a zachowujemy się tak skrajnie różnie. Jedni są święci, inni podli. Nie da się wytłumaczyć tego zróżnicowania inaczej, niż faktem naszej prawdziwej wolności. To my decydujemy, co zrobimy, jak się zachowujemy, jak przyjmujemy to, co nas spotyka - mówił ks. Dziewiecki.

Podkreślił, że każdy z nas może radykalnie zmienić własne decyzje, własny styl życia, i to w każdej chwili. Różnorodność zachowań dowodzi zatem naszej wolności .

Mamy cały czas to samo ciało, te same hormony i skłonności genetyczne, ale potrafimy w procesie zmiany stać się zupełnie innymi ludźmi.

- Człowiek w prawdziwej wolności potrafi zmienić siebie i własne postępowanie radykalnie. Dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że wolność ludzka jest prawdziwa. Jeżeli ktoś je ma, to znaczy, że z niej nie korzysta - stwierdził kapłan.

Zaznaczył, że płaszczyzna wolności jest "śmiertelnie ważna". Chodzi przecież o decydowanie o tym, kim jestem i co robię.

- Niektóre decyzje oczywiście nie są kluczowe i ważne, np. którą zupę wybrać w barze. Ale wiele z nich dotyczy płaszczyzn bardzo poważnych. Na co dzień decyduję, czy kocham, czy nienawidzę, czy idę drogą błogosławieństwa i życia, czy drogą przekleństwa i śmierci - wymieniał znany rekolekcjonista.

Bóg szanuje moją wolność, a moje decyzje będą wpływać na mój los nie tylko ziemski, ale doczesny. Każdy aspiruje do bycia wolnym człowiekiem, od kilkuletnich dzieci. Ale czy sama aspiracja wystarczy? Nie.

- Definicja człowieka z czasów średniowiecznych mówi: człowiek to istota rozumna i wolna. Ale to kiepska definicja, bo przecenia nasze używanie rozumu i wolności. Czy każdy z nas używa rozumu, by mądrze myśleć? Na pewno znacie kogoś bezmyślnego, kto nie wyciąga wniosków. Czy powiecie mu: jesteś rozumny? Każdy z nas ma umysł, ale nie każdy go używa w sposób racjonalny. I tak samo z wolnością - nie każdy używa jej mądrze, dlatego może ją niemal całkowicie stracić - tłumaczył ks. Marek.

I poprawił średniowieczną definicję na: „Człowiek to istota, która ma szansę być rozumną i wolną”. Mówił także o tym, że wolność można łatwo stracić. Kiedy zaczyna się ten proces? Najszybciej poprzez chore, zaburzone myślenie na temat wolności.

Prelegent odkłamywał popularne mity dotyczące myślenia o wolności. Pierwszy z nich dotyczy mylenia wolności politycznej, obywatelskiej z wolnością osobistą.

- Wielu młodych ludzi mówi: „Ja jestem człowiekiem wolnym, bo żyję w wolnym kraju”. To niebezpieczna pułapka. W demokratycznych krajach żyją miliony ludzi zniewolonych np. narkotykami, hazardem, alkoholem, grami komputerowymi, seksem, chorymi relacjami, emocjami itd. Można mieszkać więc w zupełnie wolnym kraju i po prostu być niewolnikiem - wyjaśniał ks. Dziewiecki.

Wolność zewnętrzną, polityczną nazwał pospolitą. Oświadczył od razu, że to nie to samo, co wolność osobista. Ona nie dotyczy milionów ludzi. Jest wolnością arystokratyczną, której doświadczają nieliczni.

- Drugi mit to wmawianie sobie, że wolność jest wtedy, kiedy robię to, co chcę. Współczuje komuś, kto tak uważa. Kto robi to, co chce? Pierwsza grupa - niemowlęta i malutkie dzieci. Druga grupa - przestępcy, trzecia - psychicznie chorzy. Człowiek mądry robi to, co warto, a nie to, co chce. Bo czego innego chce moje ciało, czego innego umysł, serce, hormony, emocje - mówił ks. Dziewiecki.

Jakie inne mity na temat wolności obalił ks. Dziewiecki i co robić, aby być wolnym? Czytaj na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Kaszalo
  23.11.2018 06:15
  W ramach tak dennie rozumiane wolnosci mozesz TAKZE sobie bezsensownie amputowac noge albo glowe. Aby zademonstrowas swoja wolnosc? Czy raczej skrajna glupote?
 • goc
  23.11.2018 11:10
  Wykład księdza zaprzecza słowom św. Pawła "wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść". W wolności właśnie chodzi o możliwość robienia wszystkiego. Natomiast rozum, normy społeczne, miłość w pewien sposób "ograniczają" wolność człowieka. Błędem jest po prostu traktowanie pojęcia wolności jako czegoś z gruntu dobrego. Wolność jest neutralna i może być wykorzystana dobrze, lub źle. Mamy tendencję do traktowania wolności jako dobra dlatego, że przeciwieństwo wolności, czyli zniewolenie jest czymś złym, lecz fakt, że niewola jest złem nie powoduje, że wolność automatycznie staje się dobrem.
 • Magdalena
  23.11.2018 14:25
  Zgadzam się z pierwszą częścią wypowiedzi GOC'a że wolność daje możliwość robienia wszystkiego. Plus jednak to, że sama wolność jest dobrem, podobnie jak istnienie - o to się wszak walczy, tego się przecież broni :). Właśnie dlatego, że jest dobrem, tylko dobrem ontycznym, a nie moralnym. Wolność daje dopiero możliwość pełnienia dobra moralnego, pełnienia miłości, której podstawą jest wolność. Bo miłość to wolny akt skierowany ku dobru osoby, bez wolności nie mogę realizować miłości, dobra moralnego. Z drugiej strony realizowanie miłości moją wolność rozwija, a sięganie po jej substytuty ją odbiera, tak jak to dzieje się w przypadku współczesnych zniewoleń (narkotyki, alkohol, kompulsywne zakupy itp.) i chyba o ten kontekst - że mogę swoją wolność poprzez moje czyny stopniowo tracić - ks. Dziewieckiemu chodziło.
  doceń 3
 • Jan
  24.11.2018 09:28
  "Wolność jest wtedy, kiedy robię, co chcę? Nic podobnego! " Właśnie że tak! Wolność jest to niczym nieskrępowany wybór, od błogosławieństwa po przekleństwo.Pan Bóg dal ludziom taką właśnie wolność. Ludzie zapominają jednak, że wyborem można sterować przy pomocy kłamstwa. Ludzie mają daną od Boga dążność do dobra, ale diabeł za pomocą kłamstwa tą dążność kieruje na manowce zła, z czego ludzie nie zdają sobie sprawy, w Kościele im się o tym nie mówi i dlatego diabeł ma radochę, że całe masy swoim kłamstwem prowadzi na potępienie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama