107,6 FM

DGP: O krok bliżej do Wisły

W najbliższych dniach MON ma wysłać do USA zaktualizowane zapytanie ofertowe w sprawie drugiej fazy patriotów. Umowa ma być gotowa do podpisu jesienią przyszłego roku - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta informuje, że najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu z resortu obrony do administracji amerykańskiej zostanie wysłana aktualizacja letter of request - zapytania ofertowego na drugą fazę programu Wisła, czyli tarczy przeciwrakietowej średniego zasięgu. "Pierwotny dokument przekazano Amerykanom w marcu 2017 r. Pod koniec marca 2018 r. minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę pierwszych dwóch baterii Patriot, czyli pierwszą fazę. Teraz mamy uszczegóławiać, co chcemy kupić w drugiej fazie" - podaje dziennik.

"O ile sprawa się nie opóźni - w związku z naciskami ambasador amerykańskiej Georgette Mosbacher na rząd polski w kwestii wolności mediów - będziemy prosili m.in. o wycenę kolejnych sześciu baterii. Chodzi o prawie 600 pocisków niskokosztowych oraz radarów. W ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych przyspieszyły prace nad radarem dookólnym. Rośnie szansa na to, że uda nam się kupić ten sprzęt w czasie drugiej fazy" - czytamy w "DGP".

« 1 »
 • Antoni Kupiec
  28.11.2018 09:59
  Każda próba przejęcia wolnej prasy przez polski rząd spowoduje podrożenia i opóźnienie realizacji zakupów sprzętu wojskowego w USA. Trump nie jest sojusznikiem Polski to tylko polska propaganda chciałaby to tak widzieć.
  doceń 1
 • Gosc
  28.11.2018 10:53
  Mam nadzieję, że cała awantura z Mosbacher spowoduje, że przetarg zostanie zerwany i nie kupimy Patriotów. Będzie można wtedy wrócić do rozmów z z Francuzami i Włochami na temat dużo lepszych i tańszych rakiet Aster 30, które w odróżnieniu od przestarzałych Patriotów mogą niszczyć nie tylko rakiety wroga, ale także drony czy rakiety morskie. W dodatku Francuzi chcieli by nasze zakłady weszły w skład europejskiego konsorcjum, przez co rakiety moglibyśmy produkować na miejscu, a nie za każdym razem zamawiać od Amerykanów płacąc jak za zboże.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama