107,6 FM

Papież: Jeśli potrzeba, można sprzedać dobra Kościoła, by pomóc ubogim

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że gdy jest taka potrzeba, można sprzedać dobra kościelne, by pomóc ubogim. Zastrzegł zarazem, że "sprzedaż nie powinna być pierwszym i jedynym rozwiązaniem", a decyzja o niej nie może wywołać "zgorszenia" wiernych.

Podczas audiencji dla uczestników watykańskiej konferencji na temat dóbr Kościoła Franciszek oświadczył: "Dobra kultury są przeznaczone na działalność charytatywną prowadzoną przez wspólnotę kościelną".

Zwrócił zarazem uwagę na obowiązek ochrony i konserwacji dóbr Kościoła, w tym zwłaszcza zabytków kultury.

"Nie mają one wartości absolutnej, a w przypadku, gdyby była taka potrzeba, powinny służyć wyższemu dobru człowieka, a szczególnie ubogim" - dodał papież.

"Kościelne dobra kultury są świadkami wiary wspólnoty, która je wytworzyła przez wieki i przez to są na swój sposób narzędziem ewangelizacji" - oświadczył papież. Zaznaczył: "Ich oryginalna wymowa może zostać zachowana także wtedy, gdy nie są już wykorzystywane w zwyczajnym życiu Ludu Bożego, zwłaszcza poprzez odpowiednią ekspozycję muzealną, która nie traktuje ich tylko jako zabytki historii sztuki, ale nadaje im niemal nowe życie, dzięki czemu mogą dalej pełnić misję kościelną".

Odnosząc się do kwestii pustych miejsc kultu, papież stwierdził: "Konstatacja, iż wiele kościołów, które jeszcze kilka lat temu były niezbędne, a teraz już takie nie są z powodu braku wiernych i duchowieństwa albo z powodu rozmieszczenia ludności w miastach i na obszarach wiejskich, musi być przyjęta przez Kościół nie z niepokojem, ale jako znak czasów, który zachęca do refleksji i zmusza do przystosowania się do tego".

Franciszek zaapelował do biskupów, do których należą decyzje w sprawie dóbr kościelnych, o to, by podejmować je po wspólnej refleksji ze wspólnotą chrześcijańską i w dialogu z władzami cywilnymi.

« 1 »
 • katolik
  29.11.2018 22:11
  "Papież Franciszek powiedział w czwartek, że gdy jest taka potrzeba, można sprzedać dobra kościelne, by pomóc ubogim." -- Czyli człowiek przed Bogiem!? To jest kolejny zatruty owoc SW2, obok niezliczonych innych. Dla przypomnienia: dobre drzewo przynosi dobre owoce.
 • Bez żadnego trybu
  30.11.2018 01:08
  "Ubogich zawsze macie u siebie (...)" - w tym kontekscie warto pamiętać, że sprzedać można 1 raz. A później...?
  doceń 9
 • Arexx
  05.12.2018 14:03
  Idea jest szczytna ale potrzeba jej głębszej refleksji.
  doceń 1
 • spe
  29.01.2020 12:13
  Co innego sprzedać coś, co jest niekonieczne, a co innego miejsca, czy przedmioty służące spotkaniu Boga z ludźmi. Można bowiem wyprzedać wszystkie kościoły, kaplice, domy rekolekcyjne, klasztory, szaty i naczynia liturgiczne, i dokonać praktycznej kasacji Kościoła, ponoć "w imię Jezusa". I wtedy nie pozostanie już na świecie żaden ubogi... w duchu. Ciekawi mnie, w jakim kierunku będzie rozwijana w mediach ta wypowiedź Papieża?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama