107,6 FM

Ilu Polaków dostrzega zagrożenia dla środowiska?

W listopadowym badaniu CBOS zapytał o sprawy klimatyczne i ekologiczne w związku z COP24. Sprawdzał, czy Polacy mają wiedzę o zagrożeniach dla środowiska. Okazuje się, że dostrzega je 84 proc. badanych.

W pierwszej połowie grudnia w Katowicach odbędzie się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Realizatorzy badania chcieli sprawdzić, jak jest wiedza Polaków o zmianach klimatycznych i towarzyszących temu zagrożeniach.

Jak wynika z najnowszego badania CBOS "Polacy wobec zmian klimatu", 84 proc. respondentów dostrzega zagrożenia związane z ekologią - zmiany klimatyczne lub zanieczyszczenie środowiska. 28 proc. badanych wskazało zaś obie te odpowiedzi.

Zmiany klimatu jako jedno z wielu niebezpiecznych zjawisk podało 54 proc. respondentów, natomiast 29 proc. uważa, że zmiany klimatyczne są jednym z największych zagrożeń dla współczesnej cywilizacji. Nieliczni deklarują, że ich zdaniem zmiany klimatu nie są niebezpieczne bądź taki problem nie istnieje.

Działalność człowieka jako główną przyczynę zmian klimatu podało 75 proc. badanych, a 18 proc. wskazało przyczyny naturalne za główny czynnik.

38 proc. uczestników badania zauważa wpływ zmian klimatu na życie ludzi. 28 proc uważa, że skutki zmian klimatu odczujemy dopiero za kilkanaście lat, 14 proc. - że za 20-30 lat, a tylko nieliczni nie są pewni, czy w Polsce kiedykolwiek będzie on odczuwalny.

Z badania CBOS wynika również, że 50 proc. respondentów uważa, iż środki ograniczające skutki zmian klimatu powinny być wprowadzane stopniowo, by ograniczyć koszty. 34 proc. jest zaś zadania, że należałoby natychmiast podjąć odpowiednie działania. 9 proc. sądzi, że podejmowanie kroków zaradczych nie jest konieczne i powodowałoby koszty gospodarcze.

Na pytanie o energetykę opartą na węglu 72 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla odchodzenia od tego źródła energii, a 19 proc. chce, by w ciągu 20-30 lat wytwarzanie energii opierać przede wszystkim na krajowych zasobach węgla kamiennego.

Zdaniem autora opracowania Antoniego Głowackiego Polacy są coraz bardziej świadomi zagrożeń wynikających ze zmian klimatu. Zauważają też, że zmiany są wynikiem działalności człowieka. Przybywa zwolenników tezy, że zmiany klimatyczne to poważny problem i trzeba im konkretnie przeciwdziałać.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (342) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo w dniach 8-15 listopada 2018 roku na liczącej 999 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »
  • MS
    30.11.2018 08:17
    zamiast kolejnych ankiet, to by się wzieli za nielegalne spalarnie śmieci
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama