107,6 FM

Karczewski o apelu posłów do TK ws. aborcji

Apel posłów do TK o niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy ws. aborcji z powodu wad genetycznych był niepotrzebny, Trybunał Konstytucyjny jest niezależny i powinien działać w takim trybie, w jakim sobie zaplanuje - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W ubiegłym tygodniu portal Onet.pl podał informację, że 79 posłów PiS zwróciło się z apelem do prezes TK Julii Przyłębskiej o niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy ws. aborcji z powodu wad genetycznych. Apel jest pokłosiem wniosku ws. konstytucyjności przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu, złożonego do TK w październiku ubiegłego roku, pod którym podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

Pytany o tę kwestię w czwartek w Radiu Zet Karczewski podkreślił, że "Trybunał Konstytucyjny jest niezależny i powinien działać w takim trybie, w jakim sobie zaplanuje". Jego zdaniem nacisk w tej sprawie w postaci apelu był "niepotrzebny". "Mojego podpisu tam nie było" - podkreślił.

Jak dodał, nie wie, czy do końca kadencji dojdzie do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych.

Także rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreśliła w rozmowie z PAP, że rozpatrzenie wniosku jest decyzją TK, a nie parlamentarzystów. "To jest Trybunał Konstytucyjny, a nie instytucja partyjna i nie jest rolą parlamentarzystów naciskanie na Trybunał Konstytucyjny" - powiedziała rzeczniczka partii.

« 1 »
TAGI:
 • Włodzimierz
  06.12.2018 20:31
  Chociaż jak mówi marszałek Karczewski ,że termin rozpatrzenia sprawy aborcji należy do Trybunału Konstytucyjnego przełoży się to jednak na poparcie dla PiS.To skandal,że Trybunał Konstytucyjny wyraźnie nie chce zająć się tą niezwykle ważną sprawą ignorując zupełnie miliony głosów obywateli,którym ma przecież służyć.
  doceń 3
 • Włodzimierz
  06.12.2018 20:41
  Chociaż jak mówi marszałek Karczewski termin rozpatrzenia sprawy aborcji należy do Trybunału Konstytucyjnego to jednak skandaliczne ignorowanie milionów głosów obywateli przełoży się na spadek poparcia dla PiS.Komu w końcu TK ma służyć?
  doceń 2
 • gość
  06.12.2018 23:08
  " Jak widać na obrazku" : każdy chce mieć wpływ na wolność :-)
  doceń 0
 • Mateo
  07.12.2018 00:03
  TK nie jest niezależny. Zasiadają tam sędziowie wybrani na miejsca obsadzone (Muszyński, Wyrembak, Piskorski), a składy ustala według widzi mi się Pani Przybłędzka. PiS łamiąc Konstytucję podporządkował sobie TK, m. in. aby móc wysyłać tam "sprawy", którymi nie chcą się zajmować, by potem zwalać winę na TK. Jednocześnie Pani Przybłędzka wie, że sprawa ma wisieć i czekać na termin. I jak elektorat "konfesyjny" pyta, to PiS wskazuje palcem na niezależny TK.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama