107,6 FM

Rozporządzenie ws. profilaktycznej mastektomii jeszcze w grudniu

Rozporządzenia regulującego zasady refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii powinno wejść w życie jeszcze w tym roku - poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów. Ewa Kołodziej, Marek Hok i Mirosława Nykiel pytali m.in. o termin wprowadzenia w życie rozporządzenia regulującego zasady refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii u kobiet z grupy bardzo wysokiego i wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi, jako świadczenia gwarantowanego.

"Rozporządzenie chcemy wysłać do RCL-u (Rządowego Centrum Legislacji - PAP) w przyszłym tygodniu, rozporządzenie dotyczące profilaktycznej mastektomii, z terminem wejścia w dzień podpisania. To jeszcze będzie w tym roku" - powiedział wiceminister. "NFZ jest przygotowany do tego, żeby szybko przygotować zarządzenie prezesa" - zapewnił.

Szacuje się, że około 100 tys. Polek jest nosicielkami genu BRCA1 (lub rzadziej BRCA2), który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Znalezienie takiej mutacji nie oznacza, że dana kobieta na pewno zachoruje na nowotwór - ryzyko dla każdej pacjentki jest oceniane indywidualnie.

Mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu całej piersi. Najsłynniejszą na świecie pacjentką, która poddała się profilaktycznie mastektomii, jest aktorka Angelina Jolie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama