107,6 FM

Piątkowe załamanie na Wall Street

Po słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy główne amerykańskie indeksy spadły w piątek ponad 2 proc. W perspektywie tygodnia S&P 500 zniżkował o 5,6 proc. co jest najgorszym wynikiem od ponad ośmiu miesięcy.

Indeks S&P 500 stracił w piątek 2,33 proc., Dow Jones Industrial zniżkował o 2,24 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w dół o 3,05 proc.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 155 tys. wobec oczekiwanych 198 tys. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

"Ta dane nie są rewelacyjne, ale wciąż utrzymują się na właściwej ścieżce" - oceniła Kate Warne, odpowiedzialna za strategię inwestycyjną w firmie Edward Jones.

Według analityczki na rynku akcji w dalszym ciągu będzie utrzymywała się podwyższona zmienność, ponieważ inwetorzy nie są pewni "jak głębokie będzie gospodarcze spowolnienie i jak ułoża się relacje handlowe na linii USA-Chiny"

"Negocjacje z Chinami idą bardzo dobrze" - napisał prezydent USA Donald Trump w piątek na Twitterze.

Tymczasem kolejnym punktem zapalnym w relacjach USA-Chiny może stać się aresztowanie Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu firmy Huawei, a zarazem córki założyciela firmy, do którego doszło w Kanadzie. Grozi jej ekstradycja do Stanów Zjednoczonych w związku z podejrzeniem o naruszenie sankcji USA wobec Iranu.

Chiny domagają się natychmiastowego uwolnienia Meng Wanzhou oraz wyjaśnienia powodów jej zatrzymania. Państwowe chińskie media potępiły w piątek aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów została ona "zasadniczo <<uprowadzona>>" przez rządy USA i Kanady.

Prezes Fed Jerome Powell powiedział w czwartkowym przemówieniu, że rynek pracy jest "bardzo silny", a gospodarka USA spisuje się bardzo dobrze.

"Nasza gospodarka obecnie jest w bardzo dobrym stanie, tworzenie nowych miejsc pracy pozostaje na wysokim poziomie, a płace rosną stopniowo" - powiedział Powell.

W ostatnich dniach mocno obniżyły się rynkowe oczekiwania na skalę dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed - rynek wycenia obecnie niepełną jedną podwyżkę (ok. 20 pb.) wzrostu kosztu kredytu w USA w 2019 r. Fed zamierza dokonać jeszcze jednej podwyżki stóp proc. w grudniu i trzech kolejnych w 2019 r.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama