107,6 FM

Piękno muzyki liturgicznej

Ks. Wiesław Hudek, przewodniczący Komisji Muzyki Sakralnej archidiecezji katowickiej, wykładowca na Wydziale Teologicznym UŚ, został wybrany na nowego prezydenta zarządu Polskiej Federacji Pueri Cantores.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia, w Warszawie, przedstawiciele 25 chórów Polskiej Federacji Pueri Cantores wybrali zarząd, na czele którego stanął ks. Wiesław Hudek z archidiecezji katowickiej.

Polska Federacja Pueri Cantores została utworzona w 1992 roku w Tarnowie. Aktualnie tworzy ją 39 chórów. Międzynarodowe Federacje Pueri Cantores istnieją w blisko 40 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Afryki. Należą do nich chóry dziecięce, chłopięce, dziewczęce i młodzieżowe. Głównym zadaniem jest śpiew liturgiczny, a chrześcijański system wartości stanowi podstawę formacji.

Ks. Wiesław Hudek urodził się w 1969 roku w Wodzisławiu Śl. W latach 1996-2003 odbył studia specjalistyczne na KUL-u z muzykologii i liturgiki. Jest duszpasterzem organistów i środowisk twórczych, przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej, rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, dyrektorem artystycznym żorskich festiwali, redaktorem naczelnym "Studia Hildegardiana Sariensia" oraz "Viriditas musicae", felietonistą Radia Katowice.

W swoim dorobku ma ponad 20 książek, między innymi 6 tomów poezji, wiele artykułów naukowych i popularnych oraz pieśni. Jest laureatem licznych nagród, między innymi Phoenix sariensis, Złotej Odznaki Honorowej za zasługi dla województwa śląskiego, Osobowości Roku 2017 Miasta Żory w kategorii Kultura, przyznawanej przez czytelników "Dziennika Zachodniego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama