107,6 FM

Dzień... dobre powietrze!

Ekolodzy obecni na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach zdecydowali: 20 czerwca obchodzony będzie Europejski Dzień Czystego Powietrza.

Inicjatywa zrodziła się w Holandii, ale pomysł został przedstawiony podczas 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Katowicach.

Sven Schade, odpowiedzialny za badania naukowe w powołanym przez Komisję Europejską Wspólnym Centrum Badawczym, ocenił, że Europejski Dzień Czystego Powietrza to "zachęcająca i obiecująca inicjatywa". - Ułatwi upowszechnianie praktycznych rozwiązań, wpływających pozytywnie na nasze zdrowie - powiedział.

Inicjatorzy akcji liczą, że dzień poświęcony czystemu powietrzu zwróci uwagę na problemy ekologiczne w Unii Europejskiej i przyczyni się do poprawy sytuacji oraz szerszego zaangażowania mieszkańców Europy w badanie jakości powietrza.

Pomysł ustanowienia takiego dnia powstał podczas warsztatów zorganizowanych w styczniu tego roku w holenderskim ośrodku Lorentz Center. Inspiracją był Angielski Dzień Czystego Powietrza, zorganizowany po raz pierwszy 21 czerwca 2018 r. W obchodach wzięli udział przedstawiciele ponad 2 tys. organizacji, które przygotowały 550 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii.

Inicjatorami Europejskiego Dnia Czystego Powietrza są Europejskie Stowarzyszenie Nauki Społecznościowej (ECSA) oraz grupa robocza "Nauka społecznościowa dla czystego powietrza". Przystąpienie do akcji można zadeklarować na stronie internetowej cleanairday.eu, informując o wydarzeniach przygotowywanych na ten dzień na przykład w miejscu pracy czy w szkole.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Stanisław_Miłosz
  13.12.2018 22:56
  Niedługo zbraknie w roku dni na obchody słusznych dni. Trzeba będzie obchodzić po kilka dni w dniu.
  A może już tak jest? Trzeba sprawdzić w Wikipedii.

  Jak tak dalej pójdzie, to słuszność doszczętnie się zdewaluuje. Co też ostatecznie potwierdzi powszechne prawo dewaluacji wszystkiego (jak w prawie Kopernika: Gorsza słuszność wypiera lepszą słuszność).
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama