107,6 FM

Co z podwyżkami cen prądu dla klientów indywidualnych, firm i samorządów?

Jacek Sasin odpowiada.

Nie będzie podwyżek cen prądu ani dla klientów indywidualnych, ani dla firm, ani dla samorządów - powiedział w piątek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak mówił, w miejscach, gdzie zawarto umowy z wyższą stawką za prąd "doprowadzimy do tego, że ceny wrócą do poprzedniego wymiaru".

Sasin został zapytany w RMF FM o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział w środę w Sejmie, że nie będzie podwyżek cen prądu. W tym kontekście przypomniano doniesienia medialne, według których, w pomorskiej gminie Potęgowo w 2019 r. ceny po przetargu na energię elektryczną będą wyższe o 48 proc.

"Wszędzie tam, gdzie została zaproponowana wyższa cena, będą renegocjowane umowy" - odpowiedział Sasin. "Nie będzie podwyżek - tak jak powiedział pan premier bardzo wyraźnie. Nie będzie tych podwyżek ani dla indywidualnych odbiorców, ani dla firm, ani dla samorządów. Po prostu nie będzie podwyżek" - oświadczył.

Szef KSRM został zapytany, czy firmy, które wygrały przetargi będą się zgłaszały do samorządów i renegocjowały ceny. "Będziemy przedstawiać w najbliższych dniach jak to będzie wyglądało. Komunikat jest bardzo jasny - tak jak powiedziałem - tam, gdzie zostały złożone propozycje, albo tam, gdzie zostały już zawarte umowy, tak jak w niektórych miejscach, doprowadzimy do tego, że ceny wrócą do poprzedniego wymiaru" - powiedział.

W audycji przytoczono czwartkową wypowiedź ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który przed sejmową komisją ds. energii powiedział: "Nie gwarantuję, że cena energii elektrycznej dla przemysłu się nie zmieni". W odpowiedzi Sasin powiedział: "A ja gwarantuje".

Dopytywany, czy zapowiedziane przez Tchórzewskiego rekompensanty dla odbiorców indywidualnych są zaplanowane na rok czy na dłużej, odpowiedział: "Jak nie będzie podwyżki, to nie będzie rekompensat".

Sasin został też zapytany, czy skoro nie będzie podwyżek, to ich zapowiedź była na wyrost i czy spółki energetyczne będą teraz działały na swoją szkodę nie podnosząc cen. "Spółki energetyczne mają duże zyski. Nie muszą mieć tak dużych zysków kosztem podnoszenia cen dla obywateli. Spółki sobie poradzą" - odpowiedział szef KSRM.

« 1 »
 • tomaszl
  14.12.2018 20:50
  Ne bardzo rozumiem. Bo czy teraz rząd jak za dawnych lat ustala cenę prądu? Jak tak, to kiedy będziemy ceny państwowe np na jedzenie czy art. przemysłowe jak było za czasów tak lubianego socjalizmu.
 • Ynkao
  14.12.2018 21:48
  Jest piękne powiedzenie - cieszą ojca takie dzieci. Pozdrawiam
  doceń 2
 • o dalszy wzrost dobrobyt
  15.12.2018 08:28
  podwyżki są i będą bo wynikają z decyzji zakupu gazu skroplonego i innych źródeł energii np z Norwegii. Jeżeli nie zapłacą za nie w najbliższym czasie odbiorcy indywidualni to będą ukryte w innych podatkach, produktach... Tak się kończy kiedy polityka wchodzi na wolny rynek.
  doceń 0
 • haluks
  15.12.2018 12:48
  Nowoobjawiony Prezydent stolicy zajawił ludziskom, że musi im haracz za własność ziemi dotąd wieczystej podnieść jak należy, bo pisiory gminę takimi cenami prądu obłożyły że nijak wydolić się nie da. A kuku, z tym prądem to lipa! Ani ceny nie wzrosną, a w dodatku na ulicach wymienia się oświetlenie na LED-y, palące prądu kilka razy mniej. Będą oszczędności? E, co to to nie. Te lampy ktoś musi kupić w Chinach, sprowadzić do Polski, sprzedać z kilkakrotnym przebiciem, i z takim samym je zamontować. Cóż, przykręciły pisiory kurek z vatem, to teraz trzeba się trochę bardziej nakombinować by wyjść jak dawniej na swoje. Ale da się! A PiS temu winny, winny jak bum cyk cyk. Z cenami prądu wszelako nie ma to nic wspólnego.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama