107,6 FM

Co zrobić z nieużywanym kościołem? Watykan opublikował instrukcję

Dokument na temat zbywania i nowego przeznaczenia kościołów przygotowała Papieska Rada ds. Kultury.

W przypadku kościołów, które zostały porzucone lub straciły swoje symboliczne znaczenie, ich desakralizacja jest jak najbardziej możliwa, ale nigdy nie jest dopuszczalna ich profanacja – stwierdził kard. Gianfranco Ravasi, prezentując opublikowany dziś dokument Papieskiej Rady ds. Kultury na temat zbywania i nowego przeznaczenia kościołów.

Przewodniczący Rady przyznał, że w dawniejszych czasach duża liczba kościołów była wynikiem pewnego kontekstu społeczno-kulturowego. Dziś natomiast np. centra miast są prawie niezamieszkałe i pełnią funkcje administracyjne czy urzędnicze. Jako przykład podał Rzym, gdzie ponad połowa kościołów w centrum miasta jest nieużywana. Ale ze względu na to, że dla wielu osób, które przyjeżdżają je zobaczyć, pełnią funkcję symboliczną, nie można zmienić ich przeznaczenia. Jeżeli nawet straciły one swą funkcję sakralną, to nadal pozostają ważnymi miejscami z punktu widzenia duchowego i artystycznego.

Kard. Ravasi podkreślił, że dokument wskazuje także na wagę formacji przyszłych kapłanów czy nowych biskupów, aby byli dobrze przygotowani do zarządzania dobrami kulturalnymi oraz znali wagę i znaczenie historyczne i artystyczne dziedzictwa Kościoła. Błędy popełniane w tym zakresie biorą się bowiem często z braku kompetencji i świadomości.

Mówiąc o desakralizacji świątyni nowy dokument zwraca także uwagę na meble i inne wyposażenia. Stwierdza, że powinny być przeniesione do innego kościoła albo przechowywane w muzeum. Nie dotyczy to ołtarzy, które nigdy nie tracą swojego przeznaczenia i konsekracji. Jeżeli nie mogą być przeniesione do innego kościoła, winny być zniszczone.

Omawiając dla włoskiej agencji katolickiej SIR nowy dokument o zbywaniu i nowym przeznaczeniu kościołów, watykański hierarcha zaznaczył ważną rolę wspólnoty związanej z daną świątynią, która powinna mieć wpływ na decyzję dotyczącą jej przyszłości, tak, aby nie pozostawała ona tylko w gestii proboszcza czy biskupa. Rola wspólnoty parafialnej jest także ważna w podejmowaniu decyzji dotyczącej przeszłego przeznaczenia świątyni. W tej sprawie – zaleca dokument – należy współpracować z władzami cywilnymi oraz zasięgnąć rady osób kompetentnych w tej materii.

« 1 »
 • del
  18.12.2018 07:50
  Co za ponure komentarze
  doceń 0
 • TRYDENT
  18.12.2018 08:13
  ten widoczny na zdjęciu chyba nie jest nieczynny. Poza tym Watykan obudził się TERAZ? od wielu lat w wielu państwach zamyka się kościoły. W Lisieux w centrum miasta stoi wielki kosciół, który jak głosi tabliczka informacyjna jest sprofanowany od lat 60tych. Obecnie są tam wystawy malarstwa,jakaś galeria sztuki etc. W Polsce nabudowano betonowych bunkrów-hal,modernistycznych kiczowatych "świątyń" które też kiedyś opustoszeją,wszystko do tego zmierza. Kolejne pytanie - dlaczego nieczynnych kościołów nie można przekazać Bractwu św Piusa X?
 • Gość
  18.12.2018 15:26
  " Dziś natomiast np. centra miast są prawie niezamieszkałe i pełnią funkcje administracyjne czy urzędnicze". NO I CO Z TEGO? To tylko z domu ludzie mogą do kościoła iść? Tylko w niedzielę, kiedy nie są w pracy? Właśnie w takich miejscach niezamieszkałych, urzędniczych i administracyjnych powinny być kościoły, bo kościoły powinny być tam, gdzie PRZEBYWAJĄ ludzie. A najwięcej ludzi przebywa w centrach miast.
  doceń 5
 • TRYDENT
  20.12.2018 14:30
  BZDURA, nie jest heretyckie,a sakramenty sprawuje godnie - zapoznaj się z orzeczeniami BXVI i F w tej sprawie a nie wypisuj bzdur.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama