107,6 FM

W pułapce stereotypów

Czyż może być co dobrego z Nazaretu? J 1,46

J 1, 43-51

Jezus postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa.

Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną!» Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu». Rzekł do niego Natanael: «Czy może być co dobrego z Nazaretu?» Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz».

Jezus ujrzał, jak Natanael podchodzi do Niego, i powiedział o nim: «Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu». Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?» Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod figowcem».

Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!»

Odparł Mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod figowcem? Zobaczysz jeszcze więcej niż to». 

Potem powiedział do niego: «zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących nad Syna Człowieczego».


Czyż może być co dobrego z Nazaretu?  J 1,46

Ewangelia z komentarzem. Słowa najważniejsze rozważa ks. Adam Pawlaszczyk
Gość Niedzielny

Natanael był człowiekiem tak prawym, że Jezus dał o nim mocne świadectwo. Prawdziwy Izraelita, nie ma w nim podstępu. Pewnie doskonale wiedział, że wcześniej sam Natanael miał wątpliwości co do Niego i zapytał, jak to możliwe, żeby z Nazaretu pochodził ktoś wartościowy. Tak to jest z naszymi ludzkimi opiniami, że kierowane są często uprzedzeniem i stereotypem. A Jezus takich uprzedzeń i stereotypów nie ma. Dla Niego czarne jest czarne – właśnie tak jak jest. Gdybyśmy w naszym patrzeniu na drugiego człowieka zachowali wolność od wszelkich uprzedzeń, z całą pewnością mniej byłoby nieporozumień i niechęci. I to od Jezusa powinniśmy uczyć się prawidłowego spojrzenia na świat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.