107,6 FM

Czym była Gwiazda Betlejemska?

Zobacz świąteczny odcinek "Nauka - To lubię!" Tomasza Rożka.

Czym była Gwiazda Betlejemska?
Nauka. To Lubię

« 1 »
 • Kooper Nick
  23.12.2018 23:32
  Z opisu biblijnego wynika, że Gwiazda Betlejemska musiała być gdzieś w okolicach Krzyża Południa.

  Mędrcy ze Wschodu przyszli do Jerozolimy i pytali „Gdzie jest nowo narodzony król Żydów, zobaczyliśmy bowiem na wschodzie jego gwiazdę i przyszliśmy oddać mu hołd”. (Mt 2,2) Oni nie szli za gwiazdą, bo gdyby tak było, to by się nie pytali o drogę. Oni po prostu rozpoznali tą gwiazdę jako gwiazdę Jezusa. Gdy wytłumaczono im, że król żydowski narodził się w Betlejem, poszli tam. I dopiero od tego momentu „gwiazda, którą widzieli, gdy wschodziła, prowadziła ich aż do miejsca, gdzie znajdowało się Dziecko. Tam się zatrzymała”. (Mt 2,9)
  Jakie można wyciągnąć wnioski z tego fragmentu Ewangelii w kontekście warunków geograficznych?
  1. Widzieli gwiazdę, a zatem wyruszyli późnym wieczorem, albo już nocą.
  2. Gwiazda wschodziła, a zatem była nisko nad horyzontem
  3. Szli na południe. Betlejem jest względem Jerozolimy niemal dokładnie na południe.
  4. „Gwiazda się zatrzymała”, a zatem musiała ona być blisko osi obrotu Ziemi.
  5. Skoro gwiazda się zatrzymała, to wcześniej musiała być w ruchu. Oznacza to, że choć była blisko osi obrotu Ziemi, to jednak nie dokładnie „w punkt”. Poza tym mędrcy szli po terenie górzystym, zatem w sposób naturalny gwiazda będąca nisko nad widnokręgiem wschodziła, by chwilę potem schować się za pagórkiem i znowu „wzejść” na niebo.
  6. Krzyż Południa był w czasach Jezusa był widoczny w Grecji oraz na południe od niej. Zatem na szerokości geograficznej Palestyny, choć był nisko nad widnokręgiem, to jednak nie na linii widnokręgu, lecz trochę wyżej, więc gwiazda znajdująca się w tym obszarze faktycznie miała szanse „wzejść” podczas dwugodzinnej wędrówki z Jerozolimy do Betlejem.

  Wnioskuję, że umiejscowienie Gwiazdy Betlejemskiej w okolicach Krzyża Południa jest poprawne. Poza tym skojarzenie Jezusa z krzyżem, jest też poprawne z innego, oczywistego powodu.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama