107,6 FM

Papież: "Bez braterstwa, którym obdarzył nas Jezus Chrystus, nasze wysiłki na rzecz bardziej sprawiedliwego świata mają krótki oddech"

Jakie jest uniwersalne orędzie Bożego Narodzenia? Mówi nam, że Bóg jest dobrym Ojcem, a my wszyscy jesteśmy braćmi - powiedział papież Franciszek w swym bożonarodzeniowym orędziu "Urbi et Orbi" (Miastu [Rzymowi] i światu), wygłoszonym w południe ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Wskazał, że „ta prawda leży u podstaw chrześcijańskiej wizji rodzaju ludzkiego”, gdyż „bez braterstwa, którym obdarzył nas Jezus Chrystus, nasze wysiłki na rzecz bardziej sprawiedliwego świata mają krótki oddech i nawet najlepsze projekty mogą stać się strukturami bez duszy”.

- Dlatego moje życzenie dobrych Świąt Bożego Narodzenia są życzeniami braterstwa. Braterstwa między ludźmi każdego narodu i kultury. Braterstwa między ludźmi różnych idei, ale zdolnych do wzajemnego szacunku i słuchania drugiego. Braterstwa między ludźmi różnych religii. Jezus przyszedł, aby objawić oblicze Boga wszystkim, którzy Go szukają - podkreślił papież.

Podkreślił, że „oblicze Boga ukazało się w konkretnej ludzkiej twarzy”, „w człowieku, narodzonym w czasie i określonym miejscu”. - W ten sposób poprzez swoje wcielenie Syn Boży wskazuje nam, że zbawienie przebiega przez miłość, akceptację, szacunek dla naszego biednego człowieczeństwa, które wszyscy podzielamy w wielkiej różnorodności grup etnicznych, języków, kultur..., ale wszyscy jesteśmy braćmi w człowieczeństwie! - przekonywał Franciszek.

Wskazał, że „nasze różnice nie są stratą ani zagrożeniem, ale bogactwem”. - Podobnie jak w przypadku artysty, który chce stworzyć mozaikę: lepiej mieć do dyspozycji płytki w wielu kolorach, niż w kilku! - mówił Ojciec Święty.

Zauważył, że w rodzinie „między braćmi i siostrami różnimy się jeden od drugiego i nie zawsze się dogadujemy, ale łączy nas nierozerwalna więź, a miłość rodziców pomaga nam się miłować”. - To samo odnosi się do rodziny ludzkiej, ale tutaj to Bóg jest „rodzicem”, fundamentem i siłą naszego braterstwa - stwierdził papież.

Życzył braterstwa i pokoju narodom i miejscom na świecie, w których panują wojna i konflikty. Wymienił tu Izraelczyków i Palestyńczyków, Syrię, Jemen, Afrykę, Półwysep Koreański, Wenezuelę, Ukrainę, Nikaraguę, a także „narody, które doznają kolonizacji ideologicznych, kulturowych i gospodarczych, będące świadkami pogwałcenia swej wolności i tożsamości, cierpiące z powodu głodu oraz braku usług edukacyjnych i zdrowotnych”.

- Szczególną myśl kieruję do naszych braci i sióstr, którzy świętują Boże Narodzenie w sytuacjach trudnych, by nie powiedzieć wrogich, szczególnie tam, gdzie wspólnota chrześcijańska jest mniejszością, czasami bezbronną lub nieuznawaną. Niech Pan pozwoli im i wszystkim mniejszościom żyć w pokoju, doświadczając uznania swych praw, a zwłaszcza wolności religijnej. Niech małe i wychłodzone Dzieciątko, które kontemplujemy dziś w żłobie chroni wszystkie dzieci na ziemi i każdą osobę kruchą, bezbronną i odrzuconą. Obyśmy wszyscy mogli otrzymać pokój i pocieszenie z narodzin Zbawiciela, a czując się miłowanymi przez jedynego Ojca Niebieskiego spotkali się ponownie i żyli jak bracia! - życzył Franciszek.

Następnie odmówił ze zgromadzonymi na placu św. Piotra modlitwę "Anioł Pański" i udzielił apostolskiego błogosławieństwa "Urbi et Orbi", z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie złożył życzenia "dobrego i świętego Bożego Narodzenia".

« 1 »
 • Owszem
  25.12.2018 14:14
  Pozornie nie na temat: na każdy trudny czas - piękna medytacyjna modlitwa "Jezu, Ty się tym zajmij!", przekazana przez o. Dolindo Ruotolo.
  doceń 2
 • mee...
  25.12.2018 14:16
  Bog obiecal Abrahamowi: Rodzaju 28:14 Potomstwo twoje będzie liczne jak proch ziemi i rozprzestrzenisz się na zachód i na wschód, i na północ, i na południe, i będą błogosławione w tobie i w potomstwie twoim wszystkie plemiona ziemi." Z 12 pokolen Jakuba, ktoremu Bog zmienil imie na Izrael 10 pokolen poszlo pod niewole asyryjska, ktore zaczely podboj Europy od roku 332 p.n.e. Pokolenie Judy - zydzi nie mylic z Izrelitami, poszli w niewole babylonska. A dzisiejsze panstwo Izrael, to juz wogole, ktore przedstawia sie jako jedyny lud wybrany jest zaprzeczeniem...12 pokolen izraela czyli jakuba, z ktorego 12 pokolen plemion wybranych sie wywodzi. Ale tego wam lucyfer nie powie...ludu wybrany, a zwidziony, nie tylko co do swej tozsamosci, ale zwodzony bozkami z ludzi sie wywoadzacych...tak jakby Bog, ktory jest jednoscia w Syny i Duchu, i Slowie znizal sie do swego stworzenia...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama