107,6 FM

Premier: Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi

Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Premier w Poznaniu odsłonił Tablicę Wdzięczności w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

"Trzeba bardzo mocno podkreślić, że powstańcy wielkopolscy walczyli o całą Polskę, o całą Rzeczpospolitą. Ten ogólnonarodowy wymiar jest niezwykle ważny i tak jak tamto powstanie powiodło się trzeba powiedzieć, że bez tego powstania nie byłoby przecież zwycięstwa roku 1920" - mówił premier podczas w uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Dodał, że w jakiejś ciągłości nie byłoby też bez tego wydarzenia "Solidarności" i zwycięstw po "strasznych czasach drugiej wojny światowej i po czasach PRL-u".

"To ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą wtedy rzucone w ziemię, dało znakomity plon drugiej Rzeczpospolitej, ale również i dzisiaj" - powiedział.

"Dlatego składam hołd wszystkim powstańcom - których oczywiście już nie ma wśród nas - ale spadkobiercom, spadkobiercom idei, czyli po prostu wszystkim Polakom. Bo my jesteśmy dzisiaj wszyscy powstańcami wielkopolskim" - stwierdził.

"Dziękujemy powstańcom wielkopolskim, dziękujemy za to, że wywalczyliście dla nas wtedy Polskę" - podkreślił szef rządu.

Premier weźmie też udział w prezentacji znaczka okolicznościowego z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego i kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską i w uroczystości odznaczenia medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości zasłużonych dla regionu.

Wcześniej premier złożył kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

« 1 »
 • sorry winnetou
  27.12.2018 13:40
  Panie Premierze, a gdyby tak o połowę mniej wizyt na uroczystościach, historycznych pogadanek, wzniosłych haseł i wizji przyszłości, a więcej konkretów, o tym co tu i teraz? A dzieje się niezbyt ciekawie, coś zaczyna się rozłazić po kościach, usypianie nastrojów opozycji nie zjedna, a wybory jedne i drugie gładziutko we śnie się przerżnie. Nie ma pomysłów - prosimy o dymisję, i to szybko.
  doceń 3
 • bob
  27.12.2018 17:43
  No i masz. Miał być premierem bankster, technokrata, wyga biegły w brukselskich labiryntach, a jest egzaltowany poeta-historyk i wizjoner-futurysta. Owszem, wizję trzeba mieć i ją realizować twardo stąpając po ziemi. Poezja tylko od czasu do czasu, ale nigdy zamiast!
  doceń 1
 • RA-MI
  27.12.2018 21:13
  Nie zgadzam się z przedmówcami @SORRY WINNETOU @BOB, czy tak na prawdę myślą Polacy? To jest obowiązek Premiera czy Prezydenta RP uczestniczyć w tak ważnych patriotycznych obchodach, a szczególnie, kiedy jest to okrągła rocznica jednego z nielicznych zwycięskich powstań narodowych. "(...) Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść; Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć! (...)" / Adam Asnyk  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama