107,6 FM

Premier: Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi

Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Premier w Poznaniu odsłonił Tablicę Wdzięczności w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

"Trzeba bardzo mocno podkreślić, że powstańcy wielkopolscy walczyli o całą Polskę, o całą Rzeczpospolitą. Ten ogólnonarodowy wymiar jest niezwykle ważny i tak jak tamto powstanie powiodło się trzeba powiedzieć, że bez tego powstania nie byłoby przecież zwycięstwa roku 1920" - mówił premier podczas w uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.

Dodał, że w jakiejś ciągłości nie byłoby też bez tego wydarzenia "Solidarności" i zwycięstw po "strasznych czasach drugiej wojny światowej i po czasach PRL-u".

"To ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą wtedy rzucone w ziemię, dało znakomity plon drugiej Rzeczpospolitej, ale również i dzisiaj" - powiedział.

"Dlatego składam hołd wszystkim powstańcom - których oczywiście już nie ma wśród nas - ale spadkobiercom, spadkobiercom idei, czyli po prostu wszystkim Polakom. Bo my jesteśmy dzisiaj wszyscy powstańcami wielkopolskim" - stwierdził.

"Dziękujemy powstańcom wielkopolskim, dziękujemy za to, że wywalczyliście dla nas wtedy Polskę" - podkreślił szef rządu.

Premier weźmie też udział w prezentacji znaczka okolicznościowego z okazji 100-lecia powstania wielkopolskiego i kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską i w uroczystości odznaczenia medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości zasłużonych dla regionu.

Wcześniej premier złożył kwiaty na mogile generała Stanisława Taczaka pierwszego naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama