107,6 FM

Mali męczennicy

Bibliści zastanawiają się nad tym, ile mogło być niemowląt zabitych na rozkaz Heroda.

Dwuletnim, a nawet młodszym chłopcom zamordowanym w Betlejem i okolicy na rozkaz króla Heroda, św. Ireneusz, św. Cyprian, św. Augustyn i inni ojcowie Kościoła nadali tytuł męczenników. Ich kult datuje się od I wieku po narodzinach Chrystusa. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Bibliści zastanawiają się nad tym, ile mogło być niemowląt zabitych na rozkaz Heroda. Betlejem w owych czasach mogło liczyć ok. tysiąca mieszkańców. Niemowląt do dwóch lat w takiej sytuacji mogło być najwyżej ok. 100; chłopców zatem ok. 50-ciu. 

W Padwie, w bazylice św. Justyny, a także w kilkunastu innych kościołach, można oglądać „relikwie” Młodzianków. Są one oczywiście nieprawdziwe, ale dowodzą, jak wielki w historii Kościoła był kult Świętych Młodzianków. 

Święci Młodziankowie są uważani za patronów chórów kościelnych.

« 1 »
 • Gość
  28.12.2018 19:42
  To św. Młodziankowie są pierwszymi męczennikami, a nie św. Szczepan.
  doceń 0
 • Gość
  28.12.2018 20:18
  Koronka do Świętych Młodzianków w obronie nienarodzonych

  Odmawia się na Różańcu

  Na początku: W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo…

  Boże, nasz Ojcze, wspomnij na zasługi świętych Młodzianków męczenników, którzy obwieścili Twoją chwałę nie słowami, lecz śmiercią. Niech modlą się o uratowanie tego nienarodzonego dziecka, które znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci doczesnej i wiecznej. Niech wyproszą, opamiętanie grzesznym rodzicom, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu, które sam Bóg przeznaczył, tak, aby mogło dostąpić łaski chrztu świętego. Przez Jezusa Chrystusa, Twego Syna, naszego Pana i Boga, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

  Na dużych paciorkach:
  P: Wysławiamy Pana Jezusa, który sprawił, że niewinne dzieci przez ofiarę swego życia złożyły o Bogu świadectwo krwią męczeńską. Alleluja!
  W: Oddali pokłon Żyjącemu na wieki wieków, odział ich Pan szatą radości i włożył im na głowę koronę chwały. Alleluja!

  Na 10 małych paciorkach:
  P: Święci Młodziankowie śpiewają pieśń nową przed tronem Boga i Baranka. Alleluja!
  W: Niewinne dzieci zabito dla Chrystusa, okrutny grzech ludzki je zgładził, teraz idą za Barankiem bez skazy i śpiewają nieustannie: Chwała Tobie, Panie!

  Na zakończenie (3 razy): Święty Boże! Święty Mocny! Święty a Nieśmiertelny! Zmiłuj się nad nami i nad całym światem.
  doceń 0
 • lol
  29.12.2018 00:36
  dlaczego oczywiście nieprawdziwe??? dowody proszę, a nie.
  doceń 0
 • Komentator
  29.12.2018 06:15
  Męczennik, to ten który za wiarę zginął, więc jak dzieci zamordowane z rozkazu Heroda były świadome swojej wiary? Z resztą w/g relacji z kronik omawianego czasu, gdy Herod rządził, nie ma nic o "rzezi niemowląt". Są jednak wzmianki, że namiestnik był okrutny i kazał mordować ludzi ze swojego otoczenia, w tym członków rodziny, i tyle. Nie ma zatem potwierdzenia, że jak podają Ewangelie, że odbyła się "rzeź niewiniątek" na jego polecenie, nie było takiego zdarzenia. Ten kult powstał na potrzeby wiary wyłącznie.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama