107,6 FM

Prymas wyjaśnia, co jest najlepszą inwestycją

Szacunek i troska dla rodziny może otworzyć drzwi do lepszej wspólnej przyszłości – mówił abp Wojciech Polak.

Msza św. celebrowana w Niedzielę Świętej Rodziny w Zdziechowie była okazją do uczczenia 100. rocznicy Bitwy pod Zdziechową – jednej z najpoważniejszych potyczek Powstania Wielkopolskiego. Po wyzwoleniu Gniezna do tej właśnie miejscowości sprowadzony został 400-osobowy oddział niemiecki z Bydgoszczy z zadaniem odbicia miasta. Powstańcy gnieźnieńscy uprzedzili jednak atak i zmusili Niemców do wycofania i złożenia broni. – Związek społeczeństwa z rodziną jest zasadniczy i fundamentalny – stwierdził Prymas powtarzając za papieżem Franciszkiem, że rodzina wprowadza w potrzebę więzi, wierności, szczerości, zaufania, współpracy i szacunku. Zachęca do planowania świata godnego zamieszkania i do wiary w stosunki oparte na zaufaniu, nawet w trudnych okolicznościach. Uczy dotrzymywania danego słowa, szacunku dla poszczególnych osób, a także zrozumienia ograniczeń własnych, ale i innych ludzi.

– Społeczeństwo, które żyje takimi postawami, czerpie z ducha rodziny, a nie ze współzawodnictwa albo pragnienia samorealizacji – powtórzył za papieżem Prymas. – Szacunek i troska, a także konsekwentne wsparcie dla rodziny jest najlepszą społeczną inwestycją, która nam wszystkim może otworzyć drzwi do lepszej wspólnej przyszłości.

Metropolita gnieźnieński podkreślił też znaczenie jedności i wspólnotowości rodziny, dając za przykład wspominaną dziś w liturgii Świętą Rodzinę. Ta jedność – jak mówił odwołując się do czytanej Ewangelii o zaginięciu Jezusa i odnalezieniu Go w świątyni – pozwoliła Maryi i Józefowi przetrwać chwile grozy i wyjść z trudnej sytuacji prawdziwie obronną ręką.

Msza św. zgromadziła licznych parafian, młodzież, dzieci, harcerzy, poczty sztandarowe i przedstawicieli lokalnych władz. Za wspólną modlitwę i pamięć dziękował wszystkim proboszcz zdziechowskiej parafii, ks. Paweł Gronowski.

Po Mszy św. abp Wojciech Polak poświęcił nowy pomnik upamiętniający powstańców wielkopolskich. Miejscowa szkoła otrzymała też biało-czerwoną flagę od Prezydenta RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama