107,6 FM

Prawosławni i grekokatolicy ustalili zasady współpracy

Obie działające na Ukrainie wspólnoty zapowiadają pracę „na rzecz rozwoju państwa ukraińskiego”.

Opracowanie „mapy drogowej” pogłębienia stosunków i współpracy w różnych dziedzinach między Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim (UKGK) a nowo powstałym Prawosławnym Kościołem Ukrainy (PKU) uzgodnili ich zwierzchnicy - arcybiskup większy Światosław Szewczuk i metropolita Epifaniusz. Oznajmił o tym ten drugi w obszernym wywiadzie dla programu „Priamyj” (Bezpośredni) telewizji ukraińskiej.

– Ustaliliśmy określona drogę naszej przyszłej współpracy i w przyszłości będziemy poszukiwać tych punktów stycznych, które będą nas interesować – oświadczył prawosławny metropolita kijowski i całej Ukrainy. Uściślił, że chodzi m.in. o oświatę duchową i pokrewne dziedziny życia. Zapowiedział też utworzenie odpowiednich komisji przez oba Kościoły, po czym „wspólnie popracujemy nad mapą drogową przyszłego współdziałania”.

Zdaniem Epifaniusza UKGK i Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego [z którego wywodzi się zwierzchnik powstałego 15 grudnia lokalnego kanonicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie - KAI] „zawsze miał wspólny cel – pracować na rzecz rozwoju państwa ukraińskiego i pozostaje to [naszym] niezmiennym pragnieniem”.

Zwierzchnik UKGK wkrótce po soborze zjednoczeniowym z 15 grudnia w Kijowie, na którym powołano do życia PKU, przesłał gratulacje Epifaniuszowi i „wszystkim braciom i siostrom prawosławnym” oraz zaproponował im, w imieniu swego Kościoła, „rozpoczęcie wspólnej drogi do jedności”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • eko
    02.01.2019 08:33
    ,,Zdaniem Epifaniusza UKGK i Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego [z którego wywodzi się zwierzchnik powstałego 15 grudnia lokalnego kanonicznego Kościoła prawosławnego na Ukrainie - KAI] „zawsze miał wspólny cel – pracować na rzecz rozwoju państwa ukraińskiego i pozostaje to [naszym] niezmiennym pragnieniem”." Hmm Głównym celem Kościoła czy kościołów powinno być głoszenie Ewangelii ,,wszelkiemu stworzeniu". Zaś współpraca na rzecz rozwoju państw w tym Ukrainy powinna tylko wynikać z pracy Ewangelizacyjnej!
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama