107,6 FM

Czy uczestnictwo we Mszy Świętej 1 stycznia jest obowiązkowe?

Obchodzona 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym, w związku z tym wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od wykonywania zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu – przypomina rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodaje, że tego dnia za publiczne odmówienie hymnu "Przyjdź, Duchu Święty" (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny.

Jak informuje rzecznik episkopatu, zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu prawa Kanonicznego, w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od wykonywania prac i zajęć, które utrudniają uczczenie niedzieli jako dnia poświęconego Bogu oraz korzystanie z należnego odpoczynku.

„Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest w Polsce świętem nakazanym” – podkreśla ks. Rytel-Andrianik. Dodaje, że 1 stycznia za publiczne odmówienie hymnu "Przyjdź, Duchu Święty" (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie całej przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi. Odpust ten można uzyskać, spełniając zwykłe warunki, a więc: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, stan po spowiedzi sakramentalnej i przyjęcie Komunii Świętej oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich.

Rzecznik episkopatu wyjaśnia, że w Polsce świętami nakazanymi, poza niedzielami i przypadającymi w Niedzielę Wielkanocną i Wniebowstąpieniem, są również: uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

Ks. Rytel-Andrianik przypomina też list biskupów nt. Przykazań Kościelnych z 21 października 2003 roku, w którym zachęcają oni do udziału w liturgii również w inne dni świąteczne. W liście czytamy: „Chociaż takie uroczystości i święta jak: Niepokalane Poczęcie, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego), Świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw ułatwiali parafianom udział w Eucharystii”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mbtm
  01.01.2020 11:31
  Mnie w domu uczono od zawsze że "nowy rok trzeba zacząć z Kościołem". O ile mnie pamięć nie myli, jeszcze kilka lat temu to nie było święto nakazane, ale nie mam pewności, bo całe życie wiedziałem że rok trzeba z Bogiem rozpocząć, i obecność w Kościele jest obowiązkowa, więc nawet nie myślałem w kategoriach, a może nie trzeba iść?. Trzeba, nie trzeba, Eucharystia to sama radość i przywilej.
  doceń 0
 • Adamigo
  01.01.2020 11:31
  W mojej parafii w niedużym angielskim mieście mamy już tylko dwie niedzielne msze, za to ze trzy sobotnie wieczorne - bo ludzie raz otrzymawszy awaryjną furtkę, zrobili z niej główną bramę. Po co "psuć" sobie rozkład niedzieli, którą można wykorzystać na lenistwo czy day out, bez "marnowania" czasu na mszę? Także tego, księże Janie, patrzmy perspektywicznie, zamiast dalej zdejmować posty i święta nakazane, bo się obudzimy w kościele jaki się nam lepiej niech nie śni. Sacrum żeby pozostać sacrum musi mieć granice wyraźne i nieprzekraczalne.
  doceń 1
 • Anonim (konto usunięte)
  01.01.2020 11:36
  Jako wierzący i ufający Bogu na logikę chcemy z Nim spędzać cały nasz czas, a doskonałym i namacalnym momentem jest każda Msza św.
  Przykre jest gdy spłycamy to do wypełniania obowiązków.

  ps. tak naprawdę sytuacja, gdy obiektywnie z przyczyn zdrowotnych (a tak miewam od ponad roku) nie można uczestniczyć we Mszy św. pokazuje jak wiele traci się gdy np. dziś nie jest się na Mszy św.
  doceń 0
 • gość
  01.01.2020 16:58
  Nowy Rok rozpoczynamy Mszą Świętą, przeważnie w południe. rano trzeba trochę pospać, ponieważ przywitanie Nowego Roku o godzinie 00 jest obowiązkowe. albo u znajomych albo z rodzimą TV... oglądanie zaokiennych fajerwerków także. Obiad noworoczny już po przyjściu z Mszy Świętej około godziny 15.00 przeważnie... Życzę wszystkim w Nowym Roku 2020 Bożej opieki i wielu łask, żeby noworoczne dobre zamierzenia się spełniały i niosły zadowolenie - w domu i w pracy
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama