107,6 FM

W 2018 roku odbyło się…

Najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy w diecezji gliwickiej.

Miniony rok upłynął pod znakiem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W regionie więcej mówiło się o Barbórce, w związku z wpisaniem jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w grudniu zrobiło się międzynarodowo dzięki gościom szczytu klimatycznego ONZ–COP 24.

Poniżej w migawkach przedstawiamy wybrane najważniejsze wydarzenia w diecezji gliwickiej.

W 2018 roku odbyło się…   Bp Jan Kopiec udzielił święceń biskupich ks. Andrzejowi Iwaneckiemu Andrzej Złoczowski W niedzielę Chrztu Pańskiego 7 stycznia w katedrze gliwickiej odbyły się święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego. Udzielił ich Jan Kopiec - biskup gliwicki oraz abp Salvatore Pennachio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Było to pierwsze takie wydarzenie w tej katedrze.

W 2018 roku odbyło się…   Przy ambonce ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM w Polsce Klaudia Cwołek /Foto Gość Na przełomie stycznia i lutego w pocysterskim Starym Opactwie w Rudach odbyło się doroczne spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego celem było podsumowanie i programowanie pracy na przyszłość.

W 2018 roku odbyło się…   Przyjechały osoby związane z Fundacją im. Brata Alberta Mira Fiutak /Foto Gość W połowie maja sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach gościło 26. ogólnopolską pielgrzymkę osób związanych z placówkami Fundacji im. Brata Alberta, która świętowała 30-lecie działalności. Jak dotąd, była to największa pielgrzymka z udziałem osób niepełnosprawnych w tym sanktuarium.

W 2018 roku odbyło się…   Msza św. na rozpoczęcie festiwalu Klaudia Cwołek /Foto Gość Pierwszy Festiwal Życia w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku odbył się na początku wakacji. Statystyka: 700 uczestników, 7 dni festiwalowego życia ze 168 godzinami nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu. Eucharystii na rozpoczęcie przewodniczył bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

W 2018 roku odbyło się…   Bp Jan Kopiec prezentuje podpisane dokumenty synodalne Szymon Zmarlicki /Foto Gość W niedzielę 4 listopada w Gliwicach zakończył się trwający prawie dwa lata I Synod Diecezji Gliwickiej. Prace odbywały się najpierw w zespołach parafialnych, a później w komisjach tematycznych i na sesjach plenarnych. Zapisy dokumentów synodalnych zaczną obowiązywać 25 marca 2019 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama