107,6 FM

Rekordowy odstrzał dzików - jak to się robi w Niemczech

Niemieccy myśliwi w sezonie 2017/2018 odstrzelili 836 865 dzików. To o 42 proc. więcej niż w poprzednim okresie łowieckim. Odstrzał - jak podano - był środkiem zabezpieczającym przed afrykańskim pomorem świń (ASF).

"Myśliwi przyczynili się w znacznym stopniu do prewencji przed afrykańskim pomorem świń" - powiedział wiceprezes Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV) Wolfgang Bethe.

Jeszcze nigdy w historii tamtejsi myśliwi nie odstrzelili takiej liczby dzików. Z wyliczeń DJV wynika, że poświęcili oni 16,7 mln roboczogodzin na prewencję przed zarazą. W przeliczeniu na pieniądze (przy uwzględnieniu płacy minimalnej) daje to około 148 mln euro.

DJV zauważa na swojej stronie internetowej, że im mniej dzików mieszka na danej powierzchni tym wolniej rozprzestrzenia się wirus ASF. Zastrzega jednak, że odstrzał nie jest jedynym środkiem prewencyjnym. Ludzie mogą przyczynić się do znacznie szybszego rozprzestrzenienia się wirusa przez np. transport artykułów żywnościowych zawierających zarazki, które następnie są zjadane przez dziki.

Związek apeluje o implementację specjalnych środków bezpieczeństwa na dworcach, parkingach i przejściach granicznych. Wymienia wśród nich zamykane pojemniki na śmieci, płoty uniemożliwiające dzikom migracje oraz kampanie informacyjne wśród turystów i kierowców.

Na terenie Niemiec nie wykryto dotychczas ognisk ASF.

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  10.01.2019 21:48
  Klarcia 10.01.2019 03:09
  "Czyżby kościół katolicki w Polsce popierał masowe morderstwo dzików?" - Alternatywą jest likwidacja wszystkich hodowli trzody chlewnej, czyli ZERO produkcji polskiej wieprzowiny, co wybierasz?

  Alternatywą? Merytorycznie - bzdura. Natomiast jako kolejny pretekst do eliminowania polskiego eksportu z europejskiego i globalnego rynku, to - tak. No i jest to doskonałe paliwo dla "polskiej" totalnej targowicy i plucia na kraj zamieszkania (bo przecież nie Ojczyzny, bo ojczyzną jest zagranica).
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  10.01.2019 22:00
  Zjednoczona Prawica ma wewnątrz siebie agenturę wpływu (mentalną) i odziedziczyła po poprzednich liberalno-lewackich rządach (też mentalną) opozycję, szczególnie na średnich szczeblach zarządzania, stąd takie afery jak "wypłynięcie" niedopracowanego, ale w istocie sensownego projektu ustawy o przemocy, czy też ta afera ze sprowadzoną do absurdu rzezią dzików.
 • Stanisław_Miłosz
  11.01.2019 17:51
  "Stanisław_Miłosz 09.01.2019 19:17
  Niemcy to jednak mają wprawę w masowym eksterminowaniu niepożadanego elementu etnicznego. Co najmniej tysiącletnią wprawę, gdy w Drang nach Osten wytępili słowiańskie ludy Połabia, a potem doszczętnie plemiona Prusów. Z polnische und juedische Schweine im się nie udało, to wzięli się za rodzime Wildschweine, jak Ordnung nakazuje gruendlich und systematisch. Za co się wezmą gdy tych zbraknie? Za siebie, za Hertzlich Willkomen Gaeste, czy poszukają coś w okolicy?"


  Coś w powyższym nieprawdą? Nie było Drang nach Osten? Nie wyzywano Polaków i Żydów mianem szwajne? Nie ma niemieckiego poczucia wyższości? Nie ma ekonomicznej, medialnej i innej ekspansji?
  Nie ma cyklicznego odradzania się pod różnymi maskami niemieckiego nazizmu? Nie ma ukrytego kultu Hitlera? Proszę to wytłumaczyć tym, którzy tego doświadczali. Jeszcze trochę z nich żyje.
 • Michał
  23.01.2019 16:56
  Niemcy mają wprawę w masowym eksterminowaniu zwierząt oraz ludzi.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama