107,6 FM

Czechy z najniższym bezrobociem w Europie

Eurostat podał dane o bezrobociu w Unii Europejskiej. Najniższe bezrobocie notuje się w Czechach. Polska też jest w czołówce europejskiego rankingu.

Eurostat podał niedawno dane o bezrobociu w Europie. Ku zaskoczeniu ekonomistów, spadło ono w strefie euro i wynosi obecnie 7,9 proc. Jest to najniższy poziom od 10 lat. Od zeszłego roku spadło o prawie jeden punkt procentowy. Stopa bezrobocia jest wyraźnie niższa, jeśli bierze się pod uwagę całą Unię Europejską. Wynosi ona wtedy 6,7 proc. Bezrobocie jest wyraźnie niższe we wschodniej niż zachodniej części Europy.

W pierwszej dziesiątce krajów z najniższym bezrobociem w UE, aż połowa to kraje, które weszły do Unii w XXI w. Na czele rankingu znajdują się Czechy z bezrobociem na poziomie 1,9 proc. Dalej są Niemcy (3,3 proc.), Holandia (3,5 proc.), Malta (3,7 proc.) i Węgry (3,7 proc.). Polska znajduje się w tym rankingu na szóstym miejscu, z bezrobociem na poziomie 3,8 proc. Za nami uplasowała się Rumunia z bezrobociem na poziomie (3,9 proc.).

Na przeciwnym biegunie bezrobocia znajdują się kraje południa Europy. Największe bezrobocie notuje Grecja (18,6 proc.). Kolejne miejsce zajmują Hiszpania (14,7 proc.), Włochy (10,5 proc.), Cypr (9,2 proc.) i Francja (8,9). W Grecji i w Hiszpanii zanotowano jednak wysokie spadki bezrobocia w ciągu roku (odpowiednio 2,2 proc. i 1,8 proc.). Liderem spadków bezrobocia została Chorwacja ze spadkiem prawie 3 proc.

W danych Eurostatu dotyczących Polski widać jednak różnice w stosunku do poziomu bezrobocia podawanego przez GUS. Wynika to z różnej metodologii badań. Eurostat korzysta z metody BAEL, w której za pomocą ankiet bada się gotowość do podjęcia pracy. W tym wypadku za bezrobotnego uznaje się osobę, która nie posiadając pracy, aktywnie jej poszukuje. GUS za bezrobotnych uznaje wszystkich zarejestrowanych w Urzędach Pracy. Ale często są to osoby pracujące „na czarno”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama