107,6 FM

Czechy z najniższym bezrobociem w Europie

Eurostat podał dane o bezrobociu w Unii Europejskiej. Najniższe bezrobocie notuje się w Czechach. Polska też jest w czołówce europejskiego rankingu.

Eurostat podał niedawno dane o bezrobociu w Europie. Ku zaskoczeniu ekonomistów, spadło ono w strefie euro i wynosi obecnie 7,9 proc. Jest to najniższy poziom od 10 lat. Od zeszłego roku spadło o prawie jeden punkt procentowy. Stopa bezrobocia jest wyraźnie niższa, jeśli bierze się pod uwagę całą Unię Europejską. Wynosi ona wtedy 6,7 proc. Bezrobocie jest wyraźnie niższe we wschodniej niż zachodniej części Europy.

W pierwszej dziesiątce krajów z najniższym bezrobociem w UE, aż połowa to kraje, które weszły do Unii w XXI w. Na czele rankingu znajdują się Czechy z bezrobociem na poziomie 1,9 proc. Dalej są Niemcy (3,3 proc.), Holandia (3,5 proc.), Malta (3,7 proc.) i Węgry (3,7 proc.). Polska znajduje się w tym rankingu na szóstym miejscu, z bezrobociem na poziomie 3,8 proc. Za nami uplasowała się Rumunia z bezrobociem na poziomie (3,9 proc.).

Na przeciwnym biegunie bezrobocia znajdują się kraje południa Europy. Największe bezrobocie notuje Grecja (18,6 proc.). Kolejne miejsce zajmują Hiszpania (14,7 proc.), Włochy (10,5 proc.), Cypr (9,2 proc.) i Francja (8,9). W Grecji i w Hiszpanii zanotowano jednak wysokie spadki bezrobocia w ciągu roku (odpowiednio 2,2 proc. i 1,8 proc.). Liderem spadków bezrobocia została Chorwacja ze spadkiem prawie 3 proc.

W danych Eurostatu dotyczących Polski widać jednak różnice w stosunku do poziomu bezrobocia podawanego przez GUS. Wynika to z różnej metodologii badań. Eurostat korzysta z metody BAEL, w której za pomocą ankiet bada się gotowość do podjęcia pracy. W tym wypadku za bezrobotnego uznaje się osobę, która nie posiadając pracy, aktywnie jej poszukuje. GUS za bezrobotnych uznaje wszystkich zarejestrowanych w Urzędach Pracy. Ale często są to osoby pracujące „na czarno”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • UP Zawyżają bezrobocie?
  10.01.2019 11:28
  „GUS za bezrobotnych uznaje wszystkich zarejestrowanych w Urzędach Pracy. Ale często są to osoby pracujące „na czarno”” Czyli wg tego stwierdzenia rzeczywiste bezrobocie jest jeszcze niższe niż to podawane przez Urzędy Pracy na podstawie liczby osób zarejestrowanych? To nie jest prawda.

  W obydwu przypadkach dane z UP jak i BAEL są wielokrotnie zaniżone. W pierwszym przypadku dane z UP nie uwzględniają osób bez zatrudnienia które z różnych przyczyn nie zarejestrowały się w UP, długotrwale bezrobotnych, często zniechęconych, często chorych na różne schorzenia (nabyte również w wyniku utraty pracy i długotrwałego jej poszukiwania) uniemożliwiające aktywne szukanie pracy, a przymusowo wyrejestrowanych z UP tak by poprawić statystyki i pozbawić te osoby ubezpieczenia zdrowotnego a tym samym możliwości leczenia, zmniejszyć wydatki budżetowe by móc się chwalić mniejszym deficytem. Podobnie badanie ankietowe BAEL nie uznaje takich osób za osoby bezrobotne. „Aby osoba została uznana za bezrobotną według BAEL, musi spełniać następujące warunki łącznie: być w wieku 15-74 lata, nie pracować w okresie badanego tygodnia, aktywnie poszukiwać pracy (konkretne działania w okresie 4 tygodni przed badaniem, wliczając w to tydzień badania), być gotowa do podjęcia pracy w ciągu dwóch tygodni po przeprowadzeniu badania.” Czyli np. osoba chora bez zatrudnienia, która z tego powodu nie była w stanie szukać pracy w tym okresie nie jest uznawana za osobę bezrobotną. Jest to fałszowanie rzeczywistości. Dodatkowo tylko specyficzne grono osób np. osoby starsze, samotne którym brakuje kontaktu z ludźmi, a niekoniecznie szukają pracy, godzi się na tego typu badania, szczegółowe prześwietlanie sytuacji zawodowej i życiowej, przyjmuje ankieterów więc nawet pod tym względem takie badanie jest obarczone poważną wadą. A ile z tych badań jest przeprowadzanych rzetelnie, pomijając już prawdomówność/złą pamięć ankietowanych, a nie np. przepisywane jest badanie z poprzedniego okresu.

  Wszystko zależy od przyjętej definicji bezrobotnego bo zarówno wg UP jaki i GUS bezrobotnym nie jest wcale osoba bez zatrudnienia, ale musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, stąd też taka rozbieżność z liczbą osób bez zatrudnienia (Wg GUS na podstawie BAEL w IIIkw 2018 bezrobocie wyniosło 3,8%, zaś osób bez zatrudnienia w wieku produkcyjnym 15+ było aż 45,4%) oraz pomiędzy rejestrowaną stopą bezrobocia w UP na koniec września 2018 (5,7%) a tą wynikającą z badania BAEL prowadzonego przez GUS dla IIIkw 2018 (3,8%).
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama