107,6 FM

Prezydent chce poznać stanowisko ministerstw ws. odstrzału dzików

Byłoby zaskakujące, gdyby się okazało, że mamy odstrzelić 90 proc. populacji dzików w Polsce; chcemy mieć pełną wiedzę przekazaną przez ministrów - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefami resortów: rolnictwa i środowiska.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek ma się spotkać z ministrami: rolnictwa - Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska - Henrykiem Kowalczykiem, aby porozmawiać o planowanym odstrzale dzików.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w czwartek w Radiu Plus powiedział, że "prezydent przede wszystkim chce się dowiedzieć, jaka jest dokładnie sytuacja faktyczna, jeśli chodzi o odstrzał dzików". "Z jednej strony mamy informacje medialne, że 90 proc. populacji dzików chce się zlikwidować w Polsce, a z drugiej strony informacje, które pochodzą z okolic jednego i drugiego ministerstwa, że to jest absolutna nieprawda" - powiedział.

"Tu chodzi o oficjalną informację bezpośrednio od konstytucyjnych ministrów rządu RP (...) Rzeczywiście byłoby zaskakujące, gdyby się okazało, że decyzja jest taka, że mamy odstrzelić 90 proc. całkowitej populacji dzików w Polsce" - powiedział Spychalski.

Dodał, że należy pamiętać także o problemie afrykańskiego pomoru świń (ASF). "Jeżeli rząd walczy z chorobą ASF, pan prezydent chciałby wiedzieć, czy ten planowany odstrzał dzików jest tylko jednym z elementów walki z ASF, czy jest podstawowym elementem walki z ASF" - powiedział Spychalski.

« 1 »
 • weterynarz
  10.01.2019 12:59
  Mamy w kraju ok. 3-4 tys. agresywnych dzików od czasu do czasu grasujących na ulicach miast, kwiczących groźnie i demonstrujących kły. Razem z resztą populacji świń należałoby je skupić na ogrodzonym terenie do czasu ustąpienia politycus febricitantus.
 • DZIK & FERAJNA
  10.01.2019 13:33
  Tia... @WETERYNARZ szafuje lekką rączką tysiąc w tę czy druga stronę... Myśliwym zawsze jest za dużo wilków, łosi, jeleni, dzików... Jak dla mnie to zdecydowanie za dużo jest myśliwych!
  doceń 12
 • Nakamichi
  10.01.2019 17:00
  Głównym źródłem choroby ASF Jest homodzikus obżerający się wieprzowiną od święta i na codzień „Kowalski zawinił , Cygana powieszą „
  doceń 1
 • mjc
  10.01.2019 17:20
  Poważnie prezydent zajmuje się dzikami?. To jakiś kabaret. Swoją drogą, ciekawe ilu ludzi wracając do domu po pracy o 22 miało "przyjemność na drodze spotkać tą słodką świnkę. Ja miałem, nie polecam. I wbrew obiegowej opinii że to tylko locha w obronie atakuje, to nie była locha z młodymi, tylko odyniec, zaatakował mnie. Dobrze że mu się nic nie stało, bo zieloni by mnie chyba zjedli. Tydzień później był odstrzał, problem znikł, dzików w okolicy nie widać od kilku miesięcy. Co za strata że już nie ma tych ślicznych świneczek które uśmiechają się na widok przechodzących ludzi. Jak słyszę to larum że PiS chce wybić biedne dziki, tam są matki z dziećmi, to jestem w takim szoku, że nawet nie wiem czy to bardziej śmieszne czy przerażające.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama